logotyp
Login

Kronika

Výlet do Zooparku Zelčín - 30.5.

Výlet do Zooparku Zelčín - 30.5.Sláva nazdar výletu, nezmokli jsme už jsme tu! Opravdu jsme nezmokli. Počasí bylo jako namalované, a tak jsme si letošní školní výlet náležitě užili. Po příjezdu do Zelčína na nás čekala vydatná svačinka. Posilněni jsme se vydali na prohlídku zooparku. Děti viděly např. koně, klokany, pštrosy, prasátka, želvy, kozy, lamy atd. Některá zvířata si děti také mohly nakrmit a pohladit. Během komentované prohlídky jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací. Na závěr celé prohlídky si děti zajezdily na konících a zaskákaly na vzdušné trampolíně. Po prohlídce jsme se vydatně naobědvali, relaxovali si na travnaté ploše a se spoustou nových zážitků se vydali zpět do školky. Výletu třikrát HURÁ!

Koncert žáků ZUŠ - 16.5.

Koncert žáků ZUŠ - 16.5.Jsme moc rádi, že jsme ve školce v úterý 16.května mohli přivítat mnohé naše dřívější žáky a další děti, nyní žáky Základní umělecké školy v Litoměřicích. Ta má svou pobočku v brozanské základní škole. Byli jsme moc překvapení nejen tím, jak děti vyrostly, ale hlavně tím, jaké nám předvedly dovednosti. Slyšeli jsme hru na klavír, flétnu i kytaru. Dětem jsme velmi tleskali, protože se jim vystoupení moc povedla. Jsme rádi. že tráví volný čas něčím tak krásným, jako je hudba. A doufáme, že jsme inspirovali a nalákali na hudební vzdělávání i další děti a rodiče.

Kavárna pro maminky - 15.5.

Kavárna pro maminky - 15.5.U příležitosti Dne matek jsme v pondělí 15.května odpoledne pozvali maminky do "školkové kavárny." Připravili jsme pro ně kávu a jiné nápoje, maminky k nim navíc přinesly spoustu dobrot. V jednotlivých třídách děti nachystaly pro maminky různá překvapení, vystoupení, nejmenší děti třeba zkrášlovací salón. Nechyběly ani dárky, přáníčka a s nimi i pár slziček z lásky. Poté maminky měly možnost posedět a společně si popovídat, některé si s dětmi prohlédly školku nebo si pohrály s oblíbenými hračkami.

Čarodějnický rej - 27.4.

Čarodějnický rej - 27.4.Celý týden nás provázelo téma čar a kouzel. Děti si na toto téma hrály, tvořily nebo experimentovaly. Ve čtvrtek 27.dubna se naše školka změnila v pohádkové doupě plné čarodějnic a kouzelníků - připomněli jsme si lidové tradice vážící se k filipojakubské noci. Avšak pojali jsme je jak jinak než vesele a dovádivě: Děti plnily nejrůznější úkoly, za které byly odměněny "čarodějnickým průkazem" - lovily pavouky či rozličnou havěť, skákaly přes oheň, házely ropuchou nebo létaly na koštěti. Byla to velká zábava!

Sváťovo divadlo - 4.4.

Sváťovo divadlo - 4.4.V úterý 4. dubna jsme ve školce přivítali Sváťovo dividlo. Budovou se tak tradičně rozezněl dětský smích a milé písničky. Děti se dočkaly loutkové pohádky Perníková chaloupka, namísto původně ohlášeného Povídání o Pejskovi a Kočičce - "Kočička se totiž rozstonala." Představení se dětem velmi líbilo, aktivně se zapojovaly do konverzace. Nakonec děti dostaly "kouzelné" bonbónky jako sladkou odměnu. Již tradičně bylo setkání se Sváťovým dividlem velice příjemným zpestřením školkového programu.

Velikonoční stezka - 3.4.

Velikonoční stezka - 3.4.Jaro a Velikonoce? Říkáte si, že počasí venku připomíná spíše příchod zimy než jaro? Máte pravdu, zima se opravdu nechce vzdát své vlády. Ani to nám ale nezabránilo zpříjemnit si čekání na Velikonoce společně stráveným časem při plnění velikonočních úkolů. Třeba tím nakonec to opravdové jaro a sluníčko společně přivoláme. Všem, kteří se zúčastnili odpolední akce a hledali velikonočního zajíčka, děkujeme za účast!

Vynášení Morany

Vynášení MoranyV posledních dnech jsme s dětmi sledovali příchod jara, v lese jsme obdivovali první kytičky nebo jsme pozorovali klíčení a rašení. V první jarní dny jsme tradičně vynesli a poslali paní Zimu pryč. Moranu vyráběla každá třída, děti si o ní povídaly nebo poznávaly tento lidový zvyk prostřednictvím seriálu Chaloupka na vršku. U řeky Ohře se pak každá třída s paní Zimou rozloučila i písničkami, básničkami nebo pokřikem: "Huš huš huš, uteč Zimo už!"

Výprava za bledulkami - výlet 4.třídy 15.3.

Výprava za bledulkami - výlet 4.třídy 15.3.Ve středu 15.3. se děti ze 4.třídy vydaly do lesa za přírodními objevy. Chtěly se především přesvědčit, jestli už jaro opravdu ťuká na dveře, jestli už v lese objeví první kytičky a další posly jara. Po deštivých dnech se na nás usmálo sluníčko a užili jsme si opravdu krásný pěší výlet. Objevili jsme nejen bledulky a sněženky, ale také další jarní květiny - ladoňky, křivatce, dymnivky, a dokonce i sasanky. Děti jejich názvy pozorně poslouchaly a začaly je rozlišovat. Všímali jsme si napučených větviček, čerstvé trávy, přivoněli jsme k česneku medvědímu a vyplašili jsme stádo srn. Děti byly opravdu bystrými a všímavými pozorovateli.

Záchranná služba ve školce - 13.3.

Záchranná služba ve školce - 13.3.Ne, nestalo se ve školce žádné neštěstí! Naopak jsme prožili v pondělí 13. března velmi nevšední a zajímavý zážitek. Díky babičce jednoho našeho žáčka, záchranářce lovosické záchranné služby paní Blance Fišerové, jsme mohli ve školce přivítat záchranáře, seznámit se s jejich prací, prohlédnout si sanitní vůz a uvědomit si důležitost jedné profese. Děti poznaly, co všechno v sanitce záchranáři vozí, jak složité přístroje musí ovládat a jak tyto přístroje mohou pomoci při záchraně života a zdraví. Paní Fišerové moc děkujeme za zajímavou zkušenost.

Návštěva hasičské zbrojnice - 10.3.

Návštěva hasičské zbrojnice - 10.3.Poslední dny nás ve školce provází téma ,,Ochrana před nebezpečím“, děti si formou her či příběhů připomínají, která nebezpečí by jim mohla hrozit, jak jim předcházet nebo kde hledat pomoc. Děti se seznamují s telefonními čísly záchranných složek. Do opravdové hasičské stanice jsme se v pátek 10.3. šli také s dětmi podívat. Děti si prohlédly hasičské auto a jeho vybavení, vyzkoušely si pravé hasičské uniformy a dozvěděly se spoustu zajímavých informací. Tímto bychom chtěli velice poděkovat panu R. Hornovi a dalším brozanským hasičům, kteří nás stanicí provedli, vše nám ukázali a odpověděli na naše dotazy. Moc se nám to líbilo.

Karneval - 16.2.

Karneval - 16.2.Tradičně v masopustním čase pořádáme karneval i u nás ve školce. A tak k nám do školky ve čtvrtek 16.února zavítali nejrůznější hrdinové, princezny, čarodějky, zvířátka a další pohádkové postavy. Děti se nejprve sešly společně s kamarády ze všech tříd, aby si navzájem prohlédly překrásné masky. Spolu si krátce zatancovaly a pak se odebraly do jednotlivých tříd. Tam prožily dopoledne plné tance, her, soutěží a legrace. V letošním roce jsme mohli obdivovat zvlášť pěkné a nápadité kostýmy, za jejich přípravu vám, milí rodiče, děkujeme.

Interaktivní tabule

Interaktivní tabuleV rámci digitalizace vzdělávání naše škola zakoupila interaktivní tabuli pro mateřskou školu. Tabule je umístěna ve 4.třídě MŠ, ale budou ji moci využívat všechny děti. Hned jsme na ní začali pracovat a máme z toho velkou radost. 

Klaun Eddie - 26.1.

Klaun Eddie - 26.1.

Dnes 26.1.2023 jsme v naší školce přivítali velmi legrační a milou návštěvu v podání klauna Eddieho. Ten si pro nás již po několikáté připravil zábavný program s řadou triků, žonglování, hrou na mnoho dechových nástrojů, které se děti učí poznávat, a dokonce i s drezůrou divoké zvěře a s vystoupením s rotujícími talíři. Také nám předvedl unikátní dvojhlasnou hru na dvě trubky současně, která je, jen tak pro zajímavost, dokonce zapsaná v české knize rekordů. Dokonce i samy děti se staly účastníky vystoupení.

Nejen děti vystoupení velmi zaujalo a pobavilo, proto jsme ho společně náležitě odměnili velikým potleskem. A jak si děti vystoupení užily a poradily si s kouzlením vajíčka či nafukováním balónků, se můžete podívat v naší fotogalerii.


Vánoční nadílka - 15.12.

Vánoční nadílka - 15.12.Ve čtvrtek 15. prosince k nám do školky přišel Ježíšek. Děti se navštívily navzájem v sousedních třídách, až v jedné najednou zvonil zvoneček a objevila se nadílka. Přinesla velkou radost, děti pod stromečkem objevily hračky pro školku i maličkost pro sebe, kterou si odnesly domů. Kouzelný okamžik si můžete s dětmi připomenout u fotografií v naší fotogalerii.

Návštěva kostela - 14.12. a 19.12.

Návštěva kostela - 14.12. a 19.12.Každým rokem obdivujeme slaměné sochy v sousední obci, nemohli jsme na ně zapomenout ani o letošních Vánocích. S dětmi ze 3. a 4.třídy jsme spojili tento záměr ještě s jedním zážitkem - domluvili jsme si opět i prohlídku doksanského kostela. Pan farář Zdík byl velice ochotný a provedl děti kostelem. Měli jsme možnost zapálit svíčky a vyslovit přání k Vánocům. Pan farář si s dětmi velmi pěkně povídal a ony mu dobře odpovídaly, chválíme je za znalosti i za vzorné chování. Obdivovali jsme nádherný kostel, Betlém, zjistili jsme, co jsou to varhany, také jsme si v kostele zazpívali. Poté jsme si ještě prohlédli slaměný Betlém v obci. Cestu tam jsme si zkrátili jízdou autobusem, zpátky jsme šli pěšky. A byla to příjemná procházka mrazivou krajinou, měli jsme si o čem vyprávět.
Neopomněli jsme ani brozanský kostel, tam s námi mohli i naši nejmenší. Navštívili jsme jej v pondělí 19.12. a poděkování patří jako každý rok panu Novotnému. V kostele jsme objevili vitráže, varhany, ale především jsme se těšili na Betlém a tradičně na děkujícího andělíčka.

Čertování - 2.12.

Čertování - 2.12.Začátek prosince jsme prožili ve školce ve znamení mikulášských tradic. Děti ze všech tříd si vyrobily čertovský, andělský nebo mikulášský dárek, na toto téma zpívaly písničky, říkaly básničky, tancovaly či hrály hry. Do mateřské školy Čerty nepouštíme, děti si jich užívají doma. A navíc jsou ve školce bez svých nejbližších a mají se cítit bezpečně. Proto pojímáme tuto tradici spíše jako svátek plný veselí a legrace. Ale Mikuláš a Anděl ve čtvrtek přece jen na chvíli mezi nás "přišli", aby s dětmi krátce pohovořili a  přinesli jim malou sladkost. Děti vám jistě prozradily, koho pod maskami odhalily.
Děti se ten čertovský den sešly se svými kamarády z celé školky, navzájem si prohlédly své masky a společně si zazpívaly a zatancovaly. Poté se odebraly do svých tříd, aby tam v různých hrách a soutěžích prokázaly svou odvahu, sílu, obratnost či jemnou zručnost. A tak například prolézaly pekelnou branou, skákaly v pytlích nebo házely bramborou do kotle. Užily si dopoledne bohaté a vskutku veselé.

Adventní setkání - 1.12.

Adventní setkání - 1.12.Ve čtrvtek 1. prosince jsme se sešli před školkou v odpoledních hodinách, abychom nazdobili a slavnostně rozsvítili školkový stromeček a zahájili tak společně adventní čas. Pro děti a rodiče byla na zahradě připravena andělská stezka, na které plnili různé úkoly. Za odměnu si pak vybrali ozdobu a pověsili ji na připravený stromeček. Postupně se snesla tma, zvuky koled a světla luceren v nás všech vyvolala vánoční a slavnostní náladu. Společně jsme si zazpívali vánoční písničky a pak jsme již poprvé rozsvítili vánoční stromeček. Byly to velmi příjemné chvíle, moc děkujeme všem, kteří je s dětmi sdíleli.

Muzikohraní - 21.11.

Muzikohraní - 21.11.V pondělí 21.11. jsme ve školce přivítali paní Šárku Veselou s programem Muzikohraní. Děti poznaly různé hudební nástroje, rytmizovaly, zpívaly, ale také rozvíjely smyslové vnímání a relaxovaly. Byl to velmi příjemný i obohacující zážitek. A naše děti byly velmi pochváleny za to, jak spolupracovaly a jak jsou hodné.

Začínáme plavat

Začínáme plavatV úterý 15. listopadu jsme zahájili kurz předplavecké výchovy pro předškoláky. Děti se velmi těšily a nadšení z kurzu bylo a je nadále opravdu veliké.  Zatím se děti seznamovaly s pravidly pobytu v bazéně, hrály si a při tom už prokazovaly, jak se umí pohybovat ve vodě, učily se odbourávat obavy z vody. Využily klouzačku, lovily různé hračky, potápěly se pro ně, použily první pomůcky pro nácvik splývání. Děti byly velmi pochváleny, letošní "plaváčci" jsou šikovní.

Divadlo Okýnko - 1.11.

Divadlo Okýnko - 1.11.V úterý 1.listopadu se naše školka opět na chvilku proměnila v divadelní jeviště - moc rádi jsme dětem zprostředkovali další divadelní představení. Pohádku "Jak se uspává příroda" nám přijela zahrát nám velmi známá umělecká skupina Divadlo Okýnko. Autorskou dvojici z jižních Čech jsme ve školce uvítali již mnohokrát. I tentokrát jejich hra obsahovala nejen pohádkový příběh, ale přinesla dětem i hudební zážitek a spoustu smíchu. Pohádka byla spojena s poučením o proměně ročních období a o příchodu zimy. Herečky vtáhly děti do hry pomocí otázek, hádanek i úkolů. A také je zaujaly krásně barevnými dekoracemi nebo technickým řešením proměny kulis. O tom, že to byl moc pěkný zážitek, svědčil závěrečný velký potlesk.

Pohádka O veliké řepě - 20.10.

Pohádka O veliké řepě - 20.10.

Ve čtvrtek 20.10.2022 jsme ve školce poprvé přivítali Divadlo Úsměv, které nám přivezlo loutkovou pohádku O veliké řepě. Celým dějem nás provázel kašpárek, který přišel na návštěvu k dědečkovi a babičce na kafíčko. Ale ouha, babičce došel cukr. Tak dědeček zasadil semínko řepy, které dostal od kašpárka, a jak to celé bylo dál, už všichni jistě víte. Děti zaujala především postava kašpárka, který dětem nejen zazpíval, ale také je jednu písničku naučil.Podzim v mateřské škole

Podzim v mateřské školeOd září se školka opět rozezněla dětskými hlásky, naplno se rozjel nový školní rok. Přivítali jsme novou paní učitelku a ve všech třídách nové kamarády. Letos jsme se setkali znovu ve čtyřech třídách. Všechny třídy mají opět svůj motivační název, a tak se naši nejmenší schází ve třídě Broučků, druháci jsou Žabičky, třeťáci Opičky a ti nejstarší Kouzelníci. Děti se navzájem seznamovaly, poznávaly prostředí MŠ i pravidla vzájemného soužití. Pro naše nováčky to nebylo nic jednoduchého, ale všichni jsme jim pomáhali. Stačilo pár dní, děti už učinily velké pokroky a my je moc chválíme. Přejeme všem dětem, aby ten nový školní rok byl dobrý, aby se u nás všestranně a harmonicky rozvíjely a hlavně aby u nás byly šťastné. Na naše první krůčky, na ukázky nejrozmanitějších činností, které děti ve školce zažijí, se můžete podívat ve fotogalerii MŠ.

4.třída v keramické dílně - 11.10.

4.třída v keramické dílně - 11.10.V úterý 11.října jsme s dětmi ze 4.třídy navštívili keramickou dílnu v místní základní škole. Paní učitelka Hana Kolářová pro děti připravila výrobu sluníčka z keramiky. Děti se seznámily s hlínou a potřebnými nástroji, s pravidly keramické práce i se zásadami bezpečnosti. Pracovaly samostatně a s obrovským nadšením. Byly velmi ukázněné, šikovné a mnohé projevily zájem o další práci s keramickou hlínou. Jsme moc rádi, že nám základní škola zprostředkovala další nevšední a zajímavé zážitky.

Skřítci Podzimníčci

Skřítci Podzimníčci

S prvními podzimními dny jsme ve školce vyhlásili podzimní domácí tvoření. Děti dostaly za úkol se svými rodiči vytvořit SKŘÍTKA PODZIMNÍČKA z nejrůznějších přírodních materiálů. A rodiny se úkolu zhostily s velkou energií. Opravdu mile nás překvapilo, kolik se sešlo Podzimníčků a kolik nápadů a tvořivosti všichni společně prokázali. Děti nám představovaly své výtvory s velkou radostí a hrdostí. 

Na chodbách mateřské školy nám tak vznikla krásná výstava. Prohlížení výstavky můžete využít k povídání, ale třeba například i k rozvíjení zrakové pozornosti, k zaměřování zraku na detaily: Kdo první najde skřítka z dýně? Kdo najde skřítka ze šišky? Najdeš na některém skřítkovi houbičku? Kdo první uvidí peříčko? Mech? Jeřabiny? Kukuřici? Kolik má na čepici žaludů? Uhodneš, z čeho jsou tyto oči? A tak podobně....

Přejeme Vám všem krásné podzimní dny, plné sluníčka, zářivých barev a radostí.


Podzimní výlet 4.třídy - 21.9.

Podzimní výlet 4.třídy - 21.9.Podzim klepe na vrátka, a tak se děti ze 4.třídy vydaly na pěší výlet, aby prozkoumaly změny v přírodě. Cestu do doksanského parku jsme si zkrátili využitím autobusové dopravy, a tak jsme měli více času na nejrůznější zážitky. Společně jsme poznali doksanský zámek a všímali jsme si například soch nebo chátrající architektury. Objevili jsme památné stromy platan a jinan, v pavilonu v parku jsme obdivovali nástropní malby a vyzkoušeli jsme si i zdejší akustiku. Překvapením pro mnohé byl bazén v parku, u něj jsme sbírali kaštany nebo žaludy. Chvíli jsme si užili i na dětském hřišti a zpáteční cestu jsme zvládli přes jez a brozanský les. Byl to prima výlet, bohatý na zážitky. Děti si zasloužily velkou pochvalu za to, jaký kus cesty ušly a jak byly šikovné.

Školková olympiáda

Školková olympiádaPočasí nás ve středu 21. září nejprve trochu vystrašilo, ale nakonec jsme měli štěstí a děti mohly přivítat na zahradě mateřské školy návštěvníky jim nejmilejší - své rodiče a sourozence. Pozvali jsme je, abychom všichni strávili společné sportovní odpoledne. Pro sportovce bylo připraveno několik disciplín, ve kterých změřily děti své síly s rodiči například v běhu, skoku, hodu na cíl nebo v překážkové dráze. Nešlo ale pouze o rozvoj pohybových dovedností. Cílem bylo setkat se, popovídat si, společně sdílet zážitky, zasmát se. Pro děti je důležité, že své nejbližší zapojily do svého prostředí a své činnosti.
Děkujeme Vám, rodiče, za milé reakce, pro nás všechny byly ty společně strávené chvíle velmi příjemné.
HOME ZŠ a MŠ Brozany nad Ohří
Hom ZŠ a MŠ Brozany nad Ohří
Mateřská škola

Created by © 2015 -2023 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign