logotyp
Login

Kronika

Bouřka nad jezerem aneb jak jsme stanovali u Chmelaře

Blíží se konec roku a s ním i školní výlety. My, osmáci, jsme se vydali na pár dní do kempu v Úštěku u jezera Chmelaře. Po počátečních rozpacích jsme zvládli postavit stany a hurá k vodě. Vzhledem k tomu, že ještě nebyl začátek sezóny, jsme si užívali VIP prázdnou pláž i jezero jen pro nás. Ve vodě vyhládne a tak jsme ochutnali i místní speciality. Úštěcké megaburgery byly opravdu mega. Skoro jako správní trempíci jsme si také opekli pár špekáčků, to jsme však netušili, co přijde v noci. Meteoradar sice hlásil bouřky, ale jinak je vnímáš v ,,klídku“ doma a jinak pod slabou stříškou stanu. Naštěstí nepřišly kroupy a my vše dobře přečkali (až na ty boty, co si někteří nechali před stanem). Poslední den ráno odjeli někteří ,,účastníci zájezdu“ závodit do Malešova v hasičském sportu a zbytek putoval zpátky vláčkem ku domovu. Děkujeme všem, kteří nám pomohli, postarali se o nás a umožnili nám strávit společný čas v přírodě a posílit tak našeho třídního ducha.

                                                                                                                             Mgr. Irena Purmová

Škola v přírodě - den čtvrtý

Dnešní ráno bylo nezvykle tiché, děti jsme musely dokonce i budit. Po snídani a úklidu pokojů si děti chvilku pohrály na hřišti. Nejmenší se vydali na výlet do Detoy, aby si tam nakoupili hračky. Ostatní si prošli obec Josefův Důl a v lese si zahráli šipkovanou. K obědu jsme měli sekanou s bramborovou kaší a čočkovou polévku. Byl delší polední klid, protože jsme byli všichni unavení. Po delším odpočinku jsme si zasportovali, zasoutěžili a poměřili své síly v různých disciplínách. Nejlepší sportovci byli odměněni sladkostmi. Poslední večeři jsme si dali s chutí a radostně odešli balit kufry. Ti, kteří podepsali dětem jejich oblečení, se jistě alespoň s částí věcí shledají. Ostatní mohou doufat, že v kufru naleznou něco, co by se jim mohlo hodit. Na závěr pobytu je třeba vše zhodnotit, vyhodnotit a ocenit. Někteří urvali ceny za to, že své příbytky udržovali v čistotě a v pořádku. Všichni účastníci pobytu pak obdrželi medaili za statečnost a malou odměnu. Na jedné budově se pak zpívalo s doprovodem kytary, až praskla struna - to byl signál k ukončení zábavy a přípravě na večerku. Ve druhé budově byla plánována diskotéka, ale zda se skutečně trsalo není autorkám článku známo. Zítra si to můžete sami zjistit u svých ratolestí ... 
Toto je poslední zpráva z našeho pobytu. Děkujeme za půjčení vašich dětí (samotným by nám tu bylo smutno), a protože je dnes již pátek, nezapomeňte si pro své miláčky a lásky přijít.
                                                                                                         Kolářová D., Harazímová J., Purmová A.

Škola v přírodě - den třetí

Na dnešní den byl naplánovaný celodenní výlet. Po (ne)pečlivé přípravě jsme se rozešli do dvou směrů - na západ a jihovýchod. První skupina, která šla na jihovýchod, se statečně držela své trasy a zkušeně dorazila do svého cíle: Cukrárna na náměstí ve Smržovce. Druhá skupina, která původně plánovala výlet na rozhlednu Slovanka, skončila v cukrárně též. Pod zkušeným vedením kartografky Kolářové by jistě došla, nicméně slepě důvěřovala moderním technologiím paní učitelky Harazímové, která měla pravděpodobně navigaci kalibrovanou na jižní polokouli. Je jasné, že všichni jsme si zasloužili sladkou odměnu. V cukrárně jsme si pochutnali na spoustě dobrot a potěšila nás pochvala paní cukrářky, jak vzorné máme děti (a s útratou to vůbec nesouviselo). Zpátky nás dovezl vlak. Ještě, že tak - obě skupiny ušly přibližně 11 kilometrů. Po návratu měly děti na výběr - odpočinek nebo aktivity na hřišti. K večeři jsme měli kuřecí vývar a guláš s knedlíkem. Dnešní den se skutečně vydařil, počasí nám přálo a všechny děti nám už spí ve 22:00.
                                                                                                                                       D. Kolářová

Škola v přírodě - den 1. a 2.

První den pobytu v Penzionu Kamenice proběhl ve znamení vybalování a poznávání blízkého okolí. Po příjezdu jsme dostali chutný oběd - hovězí vývar a kuřecí plátek s rýží. Pak jsme se snažily (my, paní učitelky) dětem vysvětlit pojem ,,polední klid". Leč marně. Aby nám obě budovy vydržely do druhého dne, ukončily jsme veškeré snahy a vyhnaly děti ven. Vyrazili jsme na Jedlové vodopády, ke kterým vedla poměrně náročná cesta. Všichni ji přežili. Po večeři  měly děti ještě plno elánu a hrály si na hřišti. Na hřišti probíhaly tyto aktivity: 
wrestling - specializovala se na něj především 4. třída,
kop daleký míčem do vody - opět 4. třída a již se připojili i jíní z nižších ročníků,
výlov míče z vody - žák 4. třídy (VD + AB, oba 11 let),
brodění blátem - specialisté 2. třídy,
povyk a rámus - 3. třída,
odhánění protivných, žravých mušek - pedagožky. 
Samozřejmě berte vše s nadsázkou, ale je to pravda...  Po tomto náročném dni bylo potřeba nabrat síly na další náročný den. Některé děti odpadly rychle, jiné si i trochu poplakaly... 
... No, do půlnoci usnuly. Uff.
Druhý den, po páté hodině ranní, někteří nedočkavci již chtěli jít na snídani, která se podává až v osm hodin. Tento čas využily k úklidu, četbě a povídání - tomu především. Čekala nás exkurze v továrně na hračky Detoa. Přímo před továrnu jsme dojeli vlakem. V penzionech na nás čekaly řízky a opětovný nácvik poledního klidu... Opět marná snaha. Odpoledne si každá třída vymyslela vlastní program. Většina se vydala na procházku po okolí. V tuto chvíli nám hodiny ukazují 22:33 a my pevně věříme, že usnou alespoň o 5 minut dříve, než včera... 
Pár fotek naleznete v galerii.
                                                                                                                                    D. Kolářová

Vystoupení sboru v Libochovicích

V pátek 19. 4. 2024 vystoupil Brozanský školní sbor na pietní akci v Libochovicích. Do Libochovic nás odvezli hasiči. Vystoupení mělo proběhnout na místě, kde stávala libochovická synagoga. Každoročně si zde libochovičtí občané připomínají oběti holocaustu a probíhá zde čtení jmen zavražděných nevinných židovských obětí. Protože silně pršelo, byla akce přesunuta do podchodu budovy MěÚ Libochovice. Na úvod zazněla hymna ČR a Izraele. Všechny přítomné přivítal starosta Libochovic Miroslav Zůna, několik slov pronesla pořadatelka tohoto shromáždění paní Chupíková. Za římskokatolickou církev zde promluvil farář Lukáš Hrabánek a o modlitbu za všechny zemřelé se postaral synagogální zpěvák, kantor Michal Foršt. Naše vystoupení jsme zahájili skladbou Šalom chaverim, následovala píseň Kol dodi a Jeva rechecha, Šalom aleichem a Hene matov. Na závěr zazněla píseň Ose šalom, kterou s námi zpíval pan Foršt, a doprovodil nás akordeonista. Do Libochovic náš sbor jezdí pravidelně. Doufáme, že se do Libochovic vypravíme i příští rok a počasí se umoudří.

Děkujeme panu Radku Buřičovi st. a Radku Buřičovi ml. za odvoz do Libochovic a zpět do Brozan. Děkuji rodičům za podporu a spolupráci. Úplně nejvíc děkuji dětem za jejich chuť zpívat a za skvělou reprezentaci školy.
                                                                                                            Mgr. Jana Harazímová, sbormistryně


Jak jsme spali ve škole

 V pátek 16. 6. 2023 se v 18:00 žáci III. a IV. třídy sešli ve škole. Protože mají školu moc rádi, rozhodli se zde přespat.

Po ubytování se třeťáci vypravili na Malinu opékat špekáčky a čtvrťáci hráli na víceúčelovém areálu retro hry. Kolem půl 8. se ochladilo, tak jsme  šli do školy.

Třeťáci hráli Tik tak bum a Aktivity a čtvrťáci si pochutnávali na pizze a poslouchali písničky.

Po půl 10. se všichni žáci sešli u čtvrťáků, seznámili se s pravidly stezky odvahy a rozdělili se do 6 skupin po 4. Postupně skupinky vycházely do potemnělé chodby jen za svitu baterky a plnily úkoly.

Děti musely zjistit a vyplnit: kolik je nakreslených erbů na síti, co bude v pondělí k obědu, kdo ve včelím úlu klade vajíčka, kdo napsal knihu Já Baryk, kolik je schodů do mezipatra, složit obrázek a určit rasu pejska, najít dveře s nápisem archiv a zjistit znění tajenky z tajemných čarodějných symbolů. Všichni úkoly splnili a ani se nebáli.

Potom už jen zbývalo vyčistit zuby, opláchnou se, zalézt do spacáků a spát.

Ráno jsme uklidili třídy, společně jsme posnídali a ještě si zazpívali.

V 9:00 hodin si pro děti přišli rodiče a škola utichla. Těšíme se na další spaní ve škole.   Mgr. Jana Harazímová


Adventní dílna a jarmark

V pondělí 19. 12. proběhla na naší škole adventní dílna. Žáci každé třídy tvořili společně se svými učiteli adventní a vánoční dekorace - věnečky, zvonečky, anděly, přáníčka, náramky a náušnice, štědrovničky, perníčky a mnoho dalšího. Všichni se snažili a výsledkem byly opravdu povedené výrobky. Žáci z IX. A je pak ve středu nabídli k prodeji na tradičním jarmarku, který se konal na náměstí. A jaké jsou jejich postřehy?

Jarmark byl skvělý, lidi byli milí a hodně výrobků se prodalo. Nebyla taková zima, ale pršelo. Klidně bych šla prodávat znovu. Kristýnka
Tento rok mi přišlo, že vše bylo lépe zorganizované a samotný stánek vypadal velmi hezky. Naty
Mezi zákazníky jsem potkal pár mých příbuzných a známých, což mě vždy potěší a zdravím je úsměvem. Jirka
S prodáváním už nějakou zkušenost mám, ale nikdy jsem neprodal tolik věcí najednou. Nejlepší bylo, že jsem dostal dýško 90 korun. Martin
Chtěl bych poděkovat všem, kteří se na dnešním dni podíleli. Děkujeme paním kuchařkám za 2 plechy perníku. Vojta
Koupila jsem si pečený čaj, tak snad nebude otrávený, přece jen to dělala IX. B  :)  Nela

Děkujeme všem, kteří se u našeho stánku zastavili a něco pěkného si koupili. Každá třída měla svoji kasičku a dostala peníze za prodané výrobky. Společně se svými třídními určitě vymyslí, za co je utratí (IX. A například šetří na tablo a výlet). Děkujeme také paním kuchařkám ze školní jídelny za vynikající perník. 
                                                                                                                                                                  Hana Kolářová 

Vystoupení v Libochovicích

V sobotu 15. dubna vystoupil náš sbor v Libochovicích. Každý rok se v místech, kde stávala židovská synagoga, pořádá pietní vzpomínková akce na židovské obyvatele Libochovic, kteří zahynuli v nacistických koncentračních táborech. Vzpomínkové odpoledne zahájil pan starosta Mgr. Miroslav Zůna, následovala modlitba, kterou zazpíval pan kantor Michal Foršt. Náš sbor pokračoval v programu hebrejskými písněmi Shalom chaverim a Hinematov uma nájim. Velmi smutným bodem programu bylo čtení jmen zavražděných libochovických židů. Poté jsme zazpívali píseň Jeva rechecha, pan kantor pronesl modlitbu a s naším sborem jsme akci ukončili hebrejským žalmem Ose shalom. Děkujeme městu Libochovice za pozvání, všem rodičům za přepravu dětí do Libochovic a zpět a dětem za velmi procítěné vystoupení.
                                                                                                                                     Mgr. Jana Harazímová


Vystoupení při rozsvěcení vánočního stromu

Poslední listopadový pátek byl dnem, kdy náš Brozanský školní sbor mohl opět po dvou letech vystoupit na veřejnosti. Zpívali jsme při rozsvěcení vánočního stromu v Brozanech nad Ohří. Měli jsme velikou trému, protože před tolika posluchači jsme ještě nezpívali a pro některé zpěvačky to bylo jejich 1. vystoupení. Pan strarosta ing. Václav Bešta popřál občanům hezké svátky a příjemný poslech u stromečku. Žesťový kvintet pana Šourka hezký večer zahájil a potom následovalo naše vystoupení. Vybrali jsme si méně známé koledy – Pod tím domkem, Na Bílý hoře, Kdybych já měl, Já malý přicházím, V půlnoční hodinu a Stojí vrba košatá. Následovalo pozvání na vánoční koncert v kostele sv. Gotharda 21. 12. 2022 od 17:00 hodin. Celý program ukončilo “Stále ještě bezejmenné trio“ v podání Mgr. Jany Harazímové, Marie Moravcové a Martina Stehlíka. K poslechu si mohli občané dopřát výborného svařáku. Večer se skutečně vydařil, my máme z vystoupení hezký pocit a těšíme se na příští rok. Děkujeme všem za potlesk, panu řediteli Davidu Šálkovi za podporu a dopravení klavíru a panu zvukaři, bez kterého by naše vystoupení nikdo neslyšel.
                                                                                                         Mgr. Jana Harazímová, sbormistryně

Adventní dílna

Ve čtvrtek 24. 11. proběhla tradiční adventní dílna pro veřejnost. Sešli jsme se ve školní dílně a vytvářeli jsme krásné adventní dekorace - adventní věnce, vítací věnečky na dveře, svícny. Připraveno bylo vše, co jsme potřebovali: seno na korpus (děkujeme p. uč. Krunclové, která poskytla dva plné pytle sena), chvojí, ozdoby přírodní, skleněné i keramické, mašle a vázací a spojovací materiál. Nálada byla výborná a práce nám šla skvěle od ruky, a tak si všichni odnesli krásné výrobky, které už zdobí jejich domovy a připomínají, že se blíží Vánoce.
                                                                                                                                    Mgr. Hana Kolářová

HOP – hravě o prevenci: úraz

V pondělí 27. 9. 2021 nás ve druhé třídě navštívila paní lektorka Anna Milerová, která si s námi 2 hodiny povídala o nebezpečí, které na nás číhá doma, na hřišti, na zahradě, ve škole nebo při sportu. To nebezpečí se nazývá úraz. Nejdříve jsme se dozvěděli, co všechno budeme dělat. Ujasnili jsme si pravidla práce v týmech a dozvěděli jsme se, jaké odměny nás čekají za správné odpovědi. Také jsme se rozdělili do 3 týmů a pojmenovali jsme se. Vznikly týmy s názvy: DrsňačkyPiráti z Karibiku a Rudý týpci, kteří v soutěži ve sbírání HOPíků nakonec zvítězili. A co jsme vlastně dělali?

        Plnili jsme úkoly, za jejichž správné řešení jsme získali magnetku HOPíka. Např. jsme třídili předměty podle toho, jaký úraz nám můžou způsobit. Zda se o něj můžeme píchnout, popálit nebo se kvůli neopatrné manipulaci s tímto předmětem dokonce i udusit.

       Zakroužkovali jsme na obrázcích človíčky, kteří dělali něco nebezpečného a museli jsme vysvětlit, co je špatně a proč.

       Skládali jsme bruslařku a hledali jsme, které ochranné prvky jí chybí, ale mít by je měla, aby se nezranila.

       Podle příběhů, které nám paní lektorka četla, jsme zapisovali, kterou složku záchranného systému zavolat - čísla opravdu umíme a známe.

       Nakonec jsme si ještě pověděli, jak se máme zachovat, když se s úrazem setkáme.

Obě hodiny nám utekly a my jsme se nejenom něco nového naučili, ale zjistili jsme, že toho už také hodně víme. Za vzornou práci jsme dostali reflexní pásky, pexeso a návod na první pomoc při různých situacích. Těšíme se na příští preventivní program HOP  - hravě o prevenci.

                                                                                                         Mgr. Jana Harazímová, třídní učitelka

Vzpomínka na Lidice

Dne 10. 6. 2021 se žáci 1. třídy vypravili k pomníčku, aby zde zapálili svíčky a položili věnec za oběti nacistického teroru v Lidicích. S paní učitelkou si o období tzv. Heydrichiády povídali.  Děti se  dozvěděly o tom, jak Wehrmacht obklíčil obec  navečer 9. 6. 1942 a nikdo nesměl do Lidic  přijít ani z Lidic odejít. 10. června  byly rozděleny rodiny, zabrán majetek, 173 mužů postříleno a ženy a děti nejprve nahnány do lidické školy a potom převezeny do tělocvičny gymnázia na Kladně. Některé děti byly vybrány k převýchově, některé zahynuly v plynovém autobusu v koncentračním táboře Chelmno. Jejich matky byly převezeny do koncentračního tábora  Ravensbrük. Následně byla obec vypálena, budovy vyhozeny do povětří, vykáceny stromy, změněn tok potoka, zavezen rybník a celá  obec byla srovnána se zemí. Dílo zkázy si nacisté natáčeli.

S dětmi jsme si ukázali fotografie pietního místa. Přesto, že jsou děti ještě malé, je důležité s nimi o těchto událostech mluvit a připomínat jim, že jen ony mají budoucnost národa v rukách.
                                                                                                                 Mgr. Jana Harazímová

 

 

Uctění památky

Uctění památky

Víte, proč se ulice v Brozanech nad Ohří, směrem od náměstí na Chotěšov, jmenuje Mikulova? Svůj název nese po našich vážených občanech, celé rodině Mikulových, kteří byli 1. června 1942 zavražděni gestapem. 

Do cihelny pana Mikuly byl nasazen německý agent vydávající se za uprchlíka, který byl rodinou vřele přijat. To stačilo pro zatčení celé rodiny, které se uskutečnilo 30. května 1942, tři dny po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. 

Josef Mikula, Terezie Mikulová, Josef Mikula ml. a Blažena Mikulová byli zastřeleni gestapem v Kladně - Krnčí. Spolu s nimi přišla o život i brozanská občanka Marie Heřmanská a sedmnáctiletý učeň z Kladna Zdeněk Černý.

Čtvrtá třída si připomněla jejich památku. Přečetli jsme si úryvek z knihy od Mgr. Jiřího Jakubce

Projektový den v 1. třídě

V úterý 11. 5. 2021 proběhl projektový den "Malujeme vodou – duha". Paní lektorka Romana Jindrová si pro nás připravila velmi pěkný program.

            Nejdříve jsme si o duze povídali. Dozvěděli jsme se, jak duha vznikne, kdy se objeví a jaké barvy duha má. Poslechli jsme si pohádku o barvách duhy. Zjistili jsme, že se barvy dělí na teplé a studené, přírodní a zemité a že se dají krásně míchat. Na tabuli jsme psali, co nás napadne, když se řekne duha a nebylo toho málo. Slova, která jsme na tabuli napsali, jsme potom vytleskali. Také jsme si zahráli hru Pan čáp ztratil čepičku.

            Druhou hodinu jsme tvořili duhu. Dostali jsme bublinkovou fólii, na kterou jsme nanesli barvy duhy tak, jak jsou v duze uspořádané a obtiskli jsme fólii na čtvrtku. Vznikla skutečně obdivuhodná výtvarná díla. Práce nás moc bavila a tento projekt jsme si užili. 

 

                                                                                                                    Mgr. Jana Harazímová

76 let od konce 2. světové války

76 let od konce 2. světové války

V pátek 7. května jsme si ve škole společně připomněli události konce 2. světové války. Dětem jsem promítla krátký animovaný film Dějiny českého udatného národa o osvobození a vyprávěla jim, jak probíhal konec války. Děti také zhlédly jeden díl z osmidílného dokumentárního cyklu Válka a já, který citlivě vypráví o dětství v osmi evropských zemích. Každý z příběhů je založen na autentických denících, dopisech a vzpomínkách dětí vyrůstajících mezi lety 1939 a 1945. Nakonec jsme se vypravili na náměstí k pomníčku, kde jsme uctili památku všech padlých občanů ve 2. světové válce a na počest vítězství jsme vyzdobili okolí českými vlajkami.

Martina Danišková, 4. třída

Ochutnávka cizokrajných plodů od BOVYS

Ochutnávka cizokrajných plodů od BOVYS

Firma Bovys, která dodává do škol ovoce a zeleninu, nám v 1. a 2. třídě dnes obohatila program. Místo učení jsme si užili ochutnávku cizokrajných plodů. Pochutnali jsme si na  physalisu – mochyni, kiwi, granátovém jablku, avokádu, bílé ředkvi a mangu. Někteří z nás ho jedli poprvé. Moc nám chutnala mochyně a granátové jablko. Na tabuli byla vystavena Bovýskova mapa, na které byla znázorněna místa, odkud ovoce původně pochází.  Paní učitelka nám pověděla i zajímavosti o tomto ovoci. Těšíme se zase za rok, až  něco dobrého a zdravého ochutnáme.

Noc kostelů 2020

   V pátek 5. 6. 2020 se v kostele sv. Gotharda uskutečnil koncert k Noci kostelů. Celorepublikově proběhla tato akce až 12. 6. 2020. Vzhledem k blížící se pouti jsme koncert přesunuli, aby té kultury nebylo najednou moc :-).

            V 17:00 hodin se kostel zaplnil asi 70 posluchači, kteří netrpělivě očekávali vystoupení žáků ZŠ a MŠ Brozany nad Ohří. V první části koncertu vystoupila žákyně 5. ročníku Helena Palová, která zaujala hrou na akordeon a příčnou flétnu. Písničku Ó, řebíčku zahradnický a píseň z muzikálu Bídníci Znám jeden zámek v oblacích zazpívaly zpěvačky ze IV. třídy Natálie Hamzová a Aneta Svobodová a čtvrťák  Jan Čistý si připravil klavírní skladbu Duha.

            Ve druhé části koncertu vystoupilo stále ještě bezejmenné trio ve složení Mgr. Jana Harazímová, Marie Moravcová a Martin Stehlík s programem zaměřeným na liturgický rok. Každé liturgické období okomentoval P. Pavel Adrián Zemek, O. Praem a trio zazpívalo písně k dané době. Zazněly písně adventní, vánoční, písně zpívané v tzv. liturgickém mezidobí, písně k Panně Marii a další.

            Na závěr Mgr. Jana Harazímová zahrála na varhany a lidé se odebrali do svých domovů s pocitem příjemně stráveného odpoledne.  Koncert se velmi vydařil. Děkujeme panu Novotnému za otevření kostela a panu faráři za podporu a spolupráci. Také děkujeme publiku a všem vystupujícím.
                                                                                                               Mgr. Jana Harazímová

Připomenutí popravy rodiny Mikulovy a Heřmanských

Připomenutí popravy rodiny Mikulovy a Heřmanských

27. 5. 2020 nám čtvrťákům paní učitelka  vyprávěla o atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha a tzv. Heydrichádě, která se nevyhnula ani Brozanům. Povídala nám o  průběhu atentátu na Heydricha a jeho následcích. Krutost Gestapa se projevila velmi brzy i v naší obci. 1. června 1942 bylo v Krnčí na Kladensku  zastřeleno šest českých vlastenců. Nejmladšímu z nich, Zdeňku Černému z Rakovníka, bylo pouhých šestnáct let. Mezi další oběti patřila  rodina Mikulova a Marie Heřmanská. O měsíc později, 2. července 1942, byl zastřelen i její muž Josef.

Jako vzpomínku jsme vytvořili nástěnku, na kterou jsme přidělali vlaječky s nápisy a vzkazy. Nechyběly ani  fotografie paní Heřmanské a rodiny Mikulových. Nástěnku  jsme odnesli k pomníku obětí 1. a 2. světové války a zapálili svíčky, ze kterých jsme vytvořili srdce. 

                                                                                                                   Mgr. Jana Harazímová 

Lyžařský výcvik – 9. 2. - 14. 2. 2020

V týdnu od 9 . - 14. 2. 2020 proběhl v Pasekách nad Jizerou lyžařský výcvik žáků 2. stupně. Na kurz jsme se všichni těšili. S výzbrojí a výstrojí  jsme posedali do autobusu a tradá do Pasek. Ubytováni jsme byli v chatě Na Buďárce.
   Po dobrém obědě jsme si vybalili a šlo se na sjezdovku, kde jsme byli rozděleni, podle našich lyžařských dovedností, do 3 družstev. První a druhé družstvo si pěkně zalyžovalo, třetí družstvo se učilo obouvat a zouvat lyže, chůzi na lyžích, otáčení  a další nezbytné lyžařské dovednosti. Po návratu na chatu jsme měli osobní volno, následovala večeře a potom  jsme se dozvěděli, jak bude probíhat další den.
   Bohužel, v pondělí dorazila větrná bouře Sabina, která s sebou přinesla silné dešťové přeháňky a sníh nám mizel před očima. Ve chvíli, kdy nepršelo, jsme si mohli zaběhnout do obchůdku, nakoupit nějaké dobroty. Odpoledne byla bouřka s hromy a blesky. Ven se jít nedalo, tak jsme hráli hry. Večer nás čekala přednáška o vybavení lyžaře, oblékání a nebezpečí hor.
   Z pondělí na úterý celou noc sněžilo a ochladilo se. Mohli jsme na sjezdovku. Dopoledne probíhal výcvik, po obědě jsme si chvilku odpočinuli a potom jsme zase trénovali na sjezdovce. Večer byla opět přednáška, tentokrát na téma druhy lyží a první pomoc na horách.
   Ve středu jsme lyžovali - jako každý den. Večer nás navštívil člen Horské služby a vyprávěl nám o své práci a své povídání propojil s promítáním zásahů Horské služby.
Ve čtvrtek dopoledne jsme ještě trénovali lyžařský styl a odpoledne proběhly závody ve slalomu. Večer byli všichni lyžaři odměněni diplomem a úspěšní slalomáři z každého družstva též dostali diplom a sladkou cenu. Ocenění získali žáci i za úklid pokojů. Největší prasátka nám musela zachrochtat :-). Potom následovala diskotéka, která trvala skoro do půlnoci. Učitelé nám objednali pizzu, tak jsme se po večeři ještě pořádně docpali.
   V pátek po snídani jsme uklízeli chatu, vynášeli odpadky a balili své věci. Věřte, že se nám domů nechtělo. Lyžák se totiž náramně povedl.

            Děkujeme panu učiteli Jardovi Lepšíkovi za skvělou organizaci, panu řediteli Davidu Šálkovi za svoz lyží na sjezdovku a zpět a panu učiteli Ondrovi Míkovi za šíření dobré nálady a skvělé instruktorování. Těšíme se na příští kurz -  třeba na sportovní nebo turistický.

                              Mgr. Jana Harazímová, vedoucí 3. družstva


HOP (Hravě o prevenci) – Putování za zdravým jídlem

V pátek 17. 1. 2020 proběhl ve 3. a 4. třídě preventivní program o zdravém stravování. Paní lektorka  Mgr. Linda Nevečeřalová si pro děti připravila opravdu velmi nabitý program. Nejdříve děti seznámila s pravidly, děti se rozdělily do skupin a mohlo se začít.
            První na řadě byla pyramida zdravého jídla. S tou se děti seznámily, o každém stupni si popovídaly a potom si zasoutěžily (musely dát správně suroviny na obrázcích do pyramidy).    Následoval semafor. Děti dostaly červený, žlutý a zelený magnetický pruh a na tyto pruhy umisťovaly potraviny podle prospěšnosti pro zdraví. V červeném pruhu byly nevyhovující potraviny, ve žlutém ty, které můžeme jen tak někdy, a v zeleném bylo jídlo zdraví prospěšné.            Potom si žáci zaházeli Zvědavou kostkou. Na kostce byly barvy a podle hozené barvy si děti vybraly shodný proužek s dotazem. Musely na otázku správně odpovědět.
            Ze všeho nejlepší byla aktivita Master Chef. Skupiny musely vytvořit snídani, svačinu, oběd, svačinu a večeři tak, aby tam byla obilovina, bílkovina a vitamíny. K dispozici měly děti umělohmotné potraviny a talířky. Vznikala skutečně nádherná jídla.
 Všichni byli odměněni samolepkou HOP a brožurkou Typizované jídelníčky a vítězové dostali náramek nebo hopíka.
Čtvrťáci se těší na další preventivní program. Nejenom, že se něco přiučili, ale dokázali, že toho už také hodně znají. 
                                     
Mgr. Jana Harazímová – porotkyně Master Chef

 


Tříkrálová sbírka

Letošní tříkrálové koledování vyšlo na 7. 1. 2020. Šest skupin tří králů a jejich pedagogického doprovodu se vydalo v 16:00 hodin koledovat. Králové Kašpar, Melichar a Baltazar zazpívali koledu a do označené pokladničky jim štědří občané Brozan dávali penízky na dobrou věc (pro postižené děti, pro matky s dětmi v nouzi…). Za to jim tři králové napsali nápis nad dveře K + M+ B 2020 a ještě přidali cukřík a kalendář.

8. 1. 2020 proběhlo koledování v Nových Dvorech, Doksanech a ve Chvalíně. Všem žákům, kteří se koledování zúčastnili, děkujeme. Veliké díky patří hlavně všem, kteří přispěli finančně. Ještě jednou děkujeme.
                                                    
 Mgr. Jana Harazímová – král Baltazar

 


Adventní dílna a adventní jarmark

V pondělí 16. prosince proběhla na naší škole v rámci projektu Lidové zvyky a tradice - Vánoce adventní dílna. Žáci vytvářeli výrobky s vánoční a zimní tématikou. Fantazii se meze nekladly, a tak vznikla skutečně krásná a originální díla - svícny, zápichy, ozdoby na vánoční stromek, svíčky, závěsy, věnečky, andělé a mnoho dalšího.  Ve středu pak bylo možné navštívit náš školní stánek na náměstí, kde deváťáci a Tom ze 7. třídy nabízeli tyto výrobky k prodeji. Paní kuchařky se postaraly o to, aby kromě pastvy pro oči bylo také něco na zub, a upekly výborný perník a uvařily čaj - děkujeme! Dílna i jarmark se vydařily a nás příště čeká projekt Velikonoce.    Mgr. Hana Kolářová 

Když se blíží Vánoce

Ve středu 18. prosince zahrál divadelní kroužek představení o přípravách na vánoční svátky. Veřejnost měla možnost zhlédnout, jak to chodí v rodině se třemi dcerami a jejich prarodiči. Kulisy byly doprovázeny videoprojekcí. Scény nepostrádaly inspiraci ze známých reklam a filmů. Asi největší úspěch sklidila vymyšlená scéna při oživování kapra. Nově bylo použito ozvučení pomocí mikroportů, které umožnil zakoupit městys Brozany nad Ohří.
Děkujeme Mgr. Janě Musílkové a Mgr. Jaroslavu Lepšíkovi za pomoc s ozvučením, žákům M. Mikynovi, V. Wegschmiedovi a O. Luxovi za pomoc s videprojekcí a práci s rekvizitami a v neposlední řadě alternujícím hercům K. Čmejlové a T. Volákovi, kteří zaskočili za nemocné herce.
Doufáme, že i příští pololetí budeme hrát v kině nějakou "legraci". A kdo ví, možná se pustíme do muzikálu.
                                                                                                                                        Mgr. Eva Švihnosová, vedoucí divadelního kroužku

Adventní zpívání v kostele svatého Gotharda

V pondělí 16. 12. 2019 proběhl v místním kostele tradiční adventní koncert Brozanského školního sboru. Kostel byl opět zaplněn posluchači, kteří se těšili na nové koledy a příjemné navození vánoční atmosféry.

            Sbor nastoupil na píseň Už jdou andělé, kterou zazpívalo trio ve složení Jana Harazímová, Marie Moravcová a Martin Stehlík. A pak už sbor začal zpívat. Připravil si 8 neznámých koled z celého světa. Potom vystoupilo trio, které zazpívalo 7 písní, a další část koncertu pokračoval Brozanský školní sbor vánočními písněmi, které mohli naši posluchači slyšet při rozsvěcení vánočního stromu. Jak jsme slíbili, už jsme se polepšili a písničky zazněly tak, jak měly vypadat. Rozloučili jsme se písní Zafúkané a nakonec si mohli všichni zazpívat koledy za doprovodu varhan. Těšíme se na příští adventní zpívání a děkujeme za přízeň.                                          Mgr. Jana Harazímová                      

 


Den pro Izrael

V neděli 1. 12. 2019 se 6 členů Brozanského školního sboru zúčastnilo akce s názvem Den pro Izrael. Vystoupili jsme v Litoměřicích v modlitebně svobodného evangelikálního sboru ICHTHYS, kde probíhala přednáška RNDr Mojmíra Kalluse, předsedy ICEJ ČR na téma Židovsko – křesťanské tradice. Zazpívali jsme celkem 7 písní. Tři písně na úvod před přednáškou a čtyři po přednášce. Na závěr zazněla v našem podání izraelská hymna a celý program jsme ukončili. Těšíme se na příští rok. Děkuji rodičům, že děti dovezli do Litoměřic a zpět a dětem za plné nasazení při vystoupení v tak malém počtu.

Den pro Izrael

V neděli 4. 11. 2018 vystopil Brozanský školní sbor na Dni pro Izrael. Této akce jsme se zúčastnili již třikrát. Na 1. setkání proběhla beseda se zástupcem izraelského velvyslance, na 2. setkání jsme mohli zazpívat již izraelskému velvyslanci, panu Maronovi, a 3. setkání patřilo účastníkům diskuzního večera Moderní Stát Izrael - inspirace pro mladou generaci s Radkem Hejretem, místopředsedou ICEJ ČR, lektorem projektu CEMACH a průvodcem po Izraeli pro CA Olivetour.

Celou akci zahájil náš sbor zpěvem izraelské a české státní hymny. Potom všechny přítomné pozdravil pan Kalous, organizátor akce, a pak už měl prostor ke zpěvu náš sbor. Zazpívali jsme písně Hevenu šalom alejchem (Přinášíme vám pokoj), Haleluja, veselou píseň Čiri biri bom, Hašivenu (Navrať nás), Od avinu chaj (Náš otec ještě žije) a naši oblíbenou píseň Ose šalom.

Po našem vystoupení proběhla beseda s již zmiňovaným Radkem Hejretem, který odpovídal i na všetečné otázky posluchačů. Akce byla ukončena společným pohoštěním a popovídáním. Těšíme se na příští rok, až budeme opět moci zazpívat na Dni pro Izrael.                                          Mgr. Jana Harazímová, sbormistryně


Vystoupení při rozsvěcení vánočního stromu

Poslední listopadový pátek byl dnem, kdy se náš školní sbor mohl opět představit. Zpívali jsme při rozsvěcení vánočního stromu v Brozanech nad Ohří. Měli jsme velikou trému, protože před tolika posluchači jsme ještě nikdy nezpívali. Také to bylo znát. Trémou jsme zapomněli slova u některých písniček. Paní učitelka Harazímová se na nás mračila, usmívala se, klapala pusou, kulila oči, ale nic nepomohlo. Naše vystoupení zachránily dvě poslední písně – Prosinec a Zafúkané. Ty se nám skutečně podařily a dokonce s námi i někteří posluchači zpívali. Pan strarosta ing. Václav Bešta a pan farář Adrian Zemek pronesli milá slova a strom byl slavnostně rozsvícen. Po proslovech a  našem vystoupení zazněly dechové nástroje v podání dechového kvinteta Mgr. Pavla Šourka. Celý program ukončilo“Bezejmenné trio“ v podání Mgr. Jany Harazímové, Marie Moravcové  a Martina Stehlíka. K poslechu si mohli občané dopřát výborného svařáku od pana Novotného. Těšíme se na příští rok a slibujeme, že se všechna slova naučíme :-).

Sametový koncert k 30 letům svobody

 17. listopadu 1989 se náš Brozanský školní sbor předvedl na velmi pěkné akci pořádané Sokolem a kulturní komisí městyse Brozany n. O. – Sametový koncert.

            Úvodní slovo pronesla Mgr. Martina Danišková, která připomněla, že naše země vždy svobodná nebyla. Mnoho lidí za pravdu a za svobodu položilo i svůj život nebo o svobodu a důstojnost přišlo v komunistických vězeních. Připomněla oběti totalitního režimu a nutnost nezapomínat, protože český národ má velmi krátkou paměť. Po projevu následovalo naše vystoupení.

             Pět písní, které jsme zazpívali, jsme trénovali už od září. Byly to písně: Pocestný, Láska z pohádky Tajemství staré bambitky, Riu riu, Náměšť a Starý příběh. Sklidili jsme zasloužený potlesk.

            Po našem vystoupení jsme si mohli poslechnou smíšený pěvecký sbor Melodie z Libochovic. Konečně jsme slyšeli živě i velký sbor, který nás inspiroval. Koncert byl doplněn krásnou výstavou prací žáků naší školy a fotografickými materiály, knihami, časopisy, plakáty apod. z dob před rokem 1989. Klobouk dolů před prací Mgr. Martiny Daniškové, která celou výstavu realizovala.  Děkujeme, že jsme se mohli této slavnosti zúčastnit.

Projektový den "Brozany nad Ohří - místo, kam chodím do školy"

25. 10. 2019, v pátek před podzimními prázdninami, se uskutečnil projektový den na téma: „Brozany nad Ohří – místo, kam chodím do školy“.

Pro žáky byl na celý den připravený program, který vytvořily paní učitelky Sandra Stará a Mgr. Martina Danišková. Čekalo nás putování po významných místech a stavbách našeho městyse, doplněné o informace, které mnozí ani netušili.

Celá škola se ráno sešla na náměstí u sochy sv. Jana Nepomuckého, kde paní učitelka S. Stará zahájila projekt vyprávěním o osobnosti tohoto světce. Převyprávěla také pověst o důvodu umístění této sochy a o tom, jak byla před 1. světovou válkou zachráněna přesunem ke vchodu místního kostela. Tam stála až do roku 2010, než byla opět slavnostně vrácena na náměstí.

Před úřadem městyse se žáci dozvěděli o stoletém výročí naší lípy. Ta byla zasazena roku 1919 k 1. výročí založení samostatného československého státu.

Na úřadě nás již čekala paní Vaníčková, která pro nás měla připravené důležité artefakty naší obce (medaile pana starosty, erb městyse, vlajku městyse, razítka, kroniku a matriční knihu).

V budově Českého hydrometeorologického ústavu nás přivítala paní Junková. Seznámila nás s činností archivu, jehož první záznamy sahají již do konce 19. století. Také nám ukázala záznamy počasí během dvou významných dnů, a to 28. října 1918 a 17. 11. 1989.

Po cestě na naši renesanční tvrz jsme si pověděli něco málo o její historii. Někoho možná překvapí, že naše tvrz byla v dobách své největší slávy čtyřikrát větší a měla tři patra. Bohužel také dvakrát vyhořela. Největším zážitkem byla pro žáky (především nižších ročníků) návštěva sklepení tvrze.

V ulici Mikulova jsme se seznámili s tragickým osudem rodiny Mikulových. Mikulovi byli zastřeleni během 2. světové války gestapem na Kladně. Jejich fotografie a fotografie rodiny Heřmanských mohli žáci vidět na tvrzi. Vyprávění o této rodině jsme zakončili u jejich domu, kde se nacházela i cihelna. V souvislosti s rodinou Mikulových a Heřmanských jsme si rovnou popovídali o panu Voborském, který byl amatérským archeologem a dodával své nálezy i do Národního muzea v Praze. Byl též zavražděn gestapem a jeho jméno nese jedna z ulic našeho městyse.

Překvapením byla pro žáky také kaplička v empírovém stylu, stojící v Kozí ulici. Kaplička je již z 19. století a je stejně šikmá jako například věž v italské Pise.

Před sokolovnou byli žáci upozorněni na místo založení brozanského Sokola a ve sportovní hale byla připravena na toto téma malá expozice.

V hale si žáci dali svačinu, nabrali síly a naše cesta pokračovala na dvě místa. První stupeň se šel podívat na zrekonstruované horní patro naší školy. Musím říci, že byli nadšeni a na návrat do budovy školy se velmi těší. Druhý stupeň se přesunul do místního kostela, kde pro ně měl pan farář připraveno povídání o historii kostela. Poté se stupně vystřídali v návštěvě školy i kostela. Na závěr jsme zavzpomínali na pana Jiřího Jakubce, který působil téměř 50 let na naší škole. Minutou ticha jsme uctili jeho památku a tímto okamžikem byl projekt ukončen.

Jak žáci, tak i učitelé si projekt pochvalovali, celý den se tak vydařil a my jsme spokojeně odcházeli vstříc podzimním prázdninám :-)

Sandra Stará

Běžecké závody

Každým rokem se začátkem školního roku účastníme dvou běžeckých závodů. Během několika minulých let jsme si ve škole již vybudovali stabilní běžecký tým. Vždy když deváťáci zaběhnou svůj poslední závod, tak si říkám, jaká je to škoda. Když se jim pořádně daří, tak odejdou, ale naštěstí pořád přicházejí další naděje na medaile a nejinak tomu bylo i letos.

Účastnili jsme se běžeckých závodů v Úštěku, kde nám sice chyběla takzvaná želízka v ohni, ale i tak jsme dopadli skvěle. Závodníků bylo celkem 330. Sportovců z naší školy 15. Z Úštěka jsme si odvezli 4 medaile. V konkurenci asi 40 závodníků získal zlato Ondra Mikyna a bronz Petr Went. V dalším závodě byla úspěšná Nikola Kafková, která obsadila první místo. Úspěšný byl také náš nováček v týmu Adam Halaby, který skončil na bronzovém stupínku.

Druhý závod probíhal v Litoměřicích na Mostné hoře. Konkurence sice byla menší, ale i tak tam bylo něco kolem 150 závodníků. Z naší školy 18. K tomuto závodu nemám slov. Vím, jak děti z naší školy běhaji. Znám i většinu konkurence. Nepochyboval jsem ani na chvilku, že budeme úspěšní, ale to co se stalo mi naprosto vyrazilo dech. Říkal jsem si, že když nám bude štěstí nakloněné, tak bychom mohli získat tak 6 medailí. Dál už nechám mluvit čísla. Běh na 300 m: stříbro Pavel Gabčo, bronz Ondřej Mikyna. Běh na 400 m dívky: stříbro Nikča Kafková, bronz Olča Šloserová. Chlapci, bronz Štěpán Padrta. Běh na 500 m: zlato Adam Halaby. Hlavní závod, běh na 1 km, ten se nám opravdu povedl: zlato Filip Kafka, stříbro Milan Girga a bronz Vojta Wegschmied. Celkem tedy 9 medailí. Skvělý úspěch.

Ti co medaili nezískali, ať v Úštěku, nebo na Mostce, tak se vždy umístili skvěle. Všichni byli nejhůře do desátého místa. Ani nevím, kolik jsme obsadili čtvrtých, pátých či šestých míst, ale bylo jich hodně a naše škola může být na všechny naše běžce pyšná.

Jaroslav Lepšík

Přednáška o houbách

V úterý 15. 10. 2019 proběhla na naší škole přednáška o houbách. Nejdříve si přednášku vyslechli naši nejmenší žáčci z 1. - 3. třídy, po velké přestávce následovala přednáška pro 4., 5, třídu a 6.  třídy a nakonec se poučili i nejstarší žáci ze 7. - 9. třídy.

Mykolog, fotograf, člen ČMS a zakladatel mykologického kroužku v Mělníku Jaroslav Malý nás seznámil se spoustou zajímavostí ze světa hub. Dozvěděli jsme se, které houby jsou výborné do kuchyně, které jsou léčivé, které voní nebo zapáchají nebo po kterých houbách nám nebude dobře. Fotografie hub pan Malý promítal na plátno.

Zjistili jsme, že:

- existuje houba s názvem čapulka nebo květnatec

- míhavku vodní najdeme všude, kde je velmi čistá voda

- je jednoduché rozeznat jedlé a nejedlé druhy bedel a žampionů

- po holubince vrhavce nám bude špatně (Hádejte jak?)

- houba  hvězdovka se klube z vajíček, rozpukává se na 4 cípy a připomíná       ženský prs

- sírovka roste na ovocných stromech

- muchomůrka zelená dokáže zahubit svým jedem až 100 000 myší

- jed pavučince působí až po několika dnech až týdnech

- si můžeme poplést jedovatou závojenku s mladou plodnicí hřibu

- že sebrání hřibu královského vás může stát 5000 Kč, protože je přísně chráněný

Pan Malý nám ukázal i sebrané houby přímo z lesa. Též jsme mohli jsme ochutnat nejedlou holubinku (pálila jako feferonka), muchomůrku červenou (byla moc dobrá) nebo pastilky s pomerančovou příchutí z hlívy ústřičné (nebylo to špatné).

Přednáška nás všechny zaujala. Takže, hurá do lesa na houby!!!!!

 

                                                                 Mgr. Jana Harazímová, učitelka


Bubny pro vás

Po ředitelském volnu nás čekal 2. 10. 2019 velmi pěkný program s názvem Bubny pro vás. Bubnování si užily nejdříve děti a paní učitelky z 1. stupně a po velké přestávce se školáčci vyměnili se školáky, kteří si také bubnování užívali. Páni Radek Břicháč  a  Milan Ferko ("DJ Arnošt") si pro každého z nás připravili bubínek, na který jsme se učili bubnovat určitý rytmus. Když se nám to podařilo, pustil Arnošt písničku a my jsme se do toho dali. Bubnovali jsme na písně We will rock you od skupiny Queen, Wakawaka od Shakiry, Villa Sofia  od Alvara Solera a píseň Despasito a mnoho dalších současných oblíbených písní. Těšíme se na 15. 4. 2020, kdy si opět zabubnujeme.
                                                                Mgr. Jana Harazímová
 

Tonda Obal na cestách

V pátek 27. 9. 2019 proběhla na naší škole beseda o třídění odpadu. Dozvěděli jsme se opravdu mnoho zajímavých věcí. Nejen že jsme se učili třídit odpad, ale také jsme se seznámili s recyklací papíru, plastů a jiných druhů odpadů.
Věděli jste, že je v naší republice až 600 skládek, že spalování odpadu v domácnosti je trestný čin, že sběrem papíru zachráníte až 2 000 000 stromů, že papír lze recyklovat 5 – 7x, že za 1 kg papíru ušetříte 100 litrů vody?
To a ještě mnoho dalšího nám zábavnou formou přednesli 2 lektoři. Těšíme se na příští besedu a pamatujte: „Třiďte odpad, má to smysl!“
 
Mgr. Jana Harazímová

Přivítání nového školního roku na Malině 4. 9. 2019

Přivítání nového školního roku na Malině 4. 9. 2019

Ve středu 4. 9. 2019 proběhlo vítání nového školního roku na malém hřišti zvaném Malina. Rodiče, děti i učitelé se přišli pobavit, popovídat si, opéci si buřtíky (oheň na opékání zapálil šikovný tatínek), zazpívat si nebo poslechnout písničky s kytarami, na které hrály paní učitelky Jany. Školu vítaly hlavně děti a učitelky z 1. stupně, nový pan ředitel, který připravil dřevo na oheň, ale dostavili se i druhostupňoví žáci. Akce trvala od 17:00 do 20:00 hodin a moc se povedla. Pár obrázků najdete v naší fotogalerii.

Mgr. Jana Harazímová

Slavnostní zahájení školního roku 2019/2020

02.09. 2019
Slavnostní zahájení školního roku 2019/2020
V pondělí 2. 9. 2019 začal další školní rok, který jsme přivítali v prostoru před hasičskou zbrojnicí. V osm hodin ráno jsme se tu sešli všichni - učitelé, žáci i rodiče a prarodiče - abychom si vyslechli krátký proslov pana ředitele. Pak už si třídní učitelé odvedli své žáky do tříd. Prvňáčky do jejich nové třídy provázeli žáci 9. třídy a kytičkou jim zpříjemnili první školní den.
Pro někoho bude tento školní rok první, pro někoho poslední, ale všichni věříme, že to bude rok plný pilné práce, ale i radosti, pohody a krásných zážitků.

PŘÍMĚSTSKÝ TÁBOR - 19.8. - 23.8.2019

   V pondělí jsme měli seznamovací den formou her, děti si posílaly klubíčko a řekly o sobě pár věcí, aby se mezi sebou seznámily a lépe se poznaly s vedoucími tábora, Jitkou Švecovou a Terezou Bauerovou. Potom se všichni přemístili do sportovní haly, kde si děti zvolily kapitána a rozdělily se na dvě družstva. Soutěžily v různých sportovních aktivitách, ze kterých získaly body.

V úterý jsme navštívili galerii loutek v Litoměřicích u oblíbeného Sváti, který shodou okolností přijel. Děti byly nadšené a Sváťa se s námi rád vyfotografoval. Děti si s loutkami mohly pohrát a vyfotit na památku. Po galerii jsme se přemístili do parku na lanové dráhy. Dětem se výlet moc líbil. Po návratu z výletu jsme se vrátili do družiny, tam si děti hrály a vyráběly loutky.

 Ve středu nás čekalo batikování triček. Děti si pomocí gumiček na tričku vytvořily různé tvary, ze kterých po obarvení vznikly různé ornamenty. Všechna trička byla originální a dětem se moc povedla. Trička si odnesly domů, aby se mohly pochlubit rodičům.

 Ve čtvrtek nás čekal výlet do galerie obrazů v Roudnici nad Labem. V galerii nás provázela paní průvodkyně. Děti se o umění zajímaly s nadšením, poté si mohly zakoupit magnetky s obrázky vystavených obrazů. Po galerii jsme se přemístili do zámeckého parku, abychom si zahráli různé hry.

 V pátek nás čekalo pečení svatebních koláčků. Děti si pohrály s těstem a tvořily malé koláčky, zdobily je náplněmi, které si samy připravily. Pečení se dětem líbilo a hned se těšily, že se doma pochlubí rodičům.

Po obědě nastalo loučení, děti dostaly odměny formou balíčku. Některým ukápla i slzička a přály si, aby tábor neskončil. Tak s námi můžete zavzpomínat a podívat se do naší fotogalerie :-)

                                                                  Jitka Švecová, vedoucí tábora

 

Výlet za sběr

V pátek 22. 6. 2018 se nejlepší sběrači papíru zúčastnili výletu do IQ Landie Liberec.
Nejdříve jsme se zúčastnili programu s chemickými a fyzikálními pokusy. Někteří z nás dokonce asistovali šílenému vědátorovi, který vyváděl psí kusy s elektrikou, ohněm, chemickými látkami a tekutým dusíkem. 
Vyhládlo nám, a tak jsme se posilnili svačinkami, které nám připravily maminky. 
A potom už hurá za zábavou a poznáváním. Mohli jsme si proběhnout celou IQ Landii sami, jak se nám zachtělo. Viděli jsme ohnivé tornádo, elektrické výboje, vlny tsunami, procvičili jsme si smysly, prošli jsme se v nitru sopky, poznali jsme lidské tělo, vyzkoušeli si, jaké to je, když člověk vůbec nevidí .... Bylo toho skutečně mnoho a nemůžeme všechno vyjmenovat. Prostě skvělý výlet!
I když venku snad mrzlo :-), my jsme si to užili. Radíme, sbírejte také od září papír, ať se dostanete na místa, kde jsme třeba nikdy nebyli. 

          Mgr. Jaroslav Lepšík


Projekt Den Země 2019

V úterý 30. dubna proběhl tradiční projekt Den Země. Žáci vyrazili na tématicky zaměřené exkurze v našem okolí. Všem, kteří umožnili našim dětem nahlédnout pod pokličku svého oboru, patří náš srdečný dík. Děkujeme tedy panu Josefu Brožíkovi, panu Holakovskému, panům Suchomelovi a Soukupovi a vedení Povodí Ohře za vstřícnost a ochotu.
Děti z první a druhé třídy navštívili statek u Brožíků a dozvěděli se něco o chovu domácích a hospodářských zvířat. Třeťáci a čtvrťáci si prohlédli Malou vodní elektrárnu Holak (MVE) v Doksanech a děti z obou pátých tříd společně se šesťáky vyrazily na exkurzi do MVE na doksanském jezu. Starší a zkušenější už si mohli troufnout na fyzicky náročnější výpravu, a tak žáci sedmé třídy zvládli pěší výlet do Budyně nad Ohří, při kterém pozorovali faunu a floru na břehu řeky Ohře. Osmáci s deváťáky prošli pěšky Opárenské údolí směrem z Malých Žernosek do Opárna. Cestou si prohlédli zříceninu hradu Opárno, Černodolský a Opárenský mlýn a potkali několik veverek :-)
Letošní projektový den se opravdu vydařil, všichni se vrátili plni dojmů a zážitků.
                                                                                    Mgr. Radka Krunclová

Festival Budyňský krokodýl

V neděli 26. května 2019 se Brozanský školní sbor zúčastnil XXIV. ročníku festivalu Budyňský krokodýl. V tomto roce jsme se neobjevili v průvodu všech zúčastněných tanečních souborů a pěveckých sborů, protože jsme jeli linkovým autobusem v 10:20 hodin. Než začalo naše vystoupení, mohli jsme vidět taneční kroužky a skupiny - mažoretky, street dancery, country tance a jiné pěvecké sbory. 

Naše vystoupení  zahájilBrozanský školní sborpísní Na tom bošileckym mostku, následovaly písně Což se mně má milá, Šly panenky a Jede sedlák do mlejna. Pokračovali jsme písní Rána v trávě. Následovaly tři hebrejské písně Šalom aleichem, Od avinu chaj a Jeruzalém ze zlata. Naše vystoupení pokračovalo písní z pohádky Zlatovláska a Tajemství staré bambitky. Irskou lidovou Filimi jsme doprovodili na boom hackery a na úplný konec jsme zazpívali píseň z filmu Hop a je tu lidoop – Jen tak, kterou původně nazpívala Hana Zagorová. Za náš výkon jsme dostaly pamětní list, medaili a paní učitelky Harazímová a Musílková kytičku. Vystoupení se nám vydařilo a můžeme být na sebe pyšné. Škoda jen, že nás bylo tak málo (z 21 dětí pouhých 12). Děkuji rodičům za podporu a dětem za krásné vystoupení.

                                                Mgr. Jana Harazímová, vedoucí sboru


Projekt Lidové zvyky a tradice - Velikonoce

V každém školním roce proběhne na naší škole projekt s názvem Lidové zvyky a tradice. Letos přišly na řadu Velikonoce. V každé třídě jsme diskutovali nad tématem velikonočních svátků a hovořili jsme o významu křesťanských Velikonoc, některé třídy se setkaly s panem farářem a prohlédly si brozanský kostel. V pondělí 15. 4. pak proběhla velikonoční dílna - žáci se ve spolupráci s třídními učiteli dohodli, které výrobky s jarní a velikonoční tématikou by chtěli vytvořit, a během pondělního dopoledne tak vznikly krásné velikonoční dekorace: kuřátka, zajíčci, košíčky s vajíčky, pomlázky, perníčky a mnoho dalšího. Výrobky dětí pak bylo možné nejen obdivovat, ale také zakoupit ve středu 17. 4. na velikonočním jarmarku. O náš stánek na náměstí se postarali deváťáci a do party přibrali i jednu slečnu z osmé třídy. A protože výrobky byly povedené a tentokrát nám přálo i počasí, mizely ze stánku rychle. Každá třída měla svoji pokladničku, a tak peníze, za které se výrobky prodaly, poputují do jednotlivých tříd. Děkujeme všem, kdo jste žáky naší školy podpořili a jejich výrobek si zakoupili, děkujeme paním kuchařkám za vynikající perník, který do stánku upekly, a děkujeme deváťákům za to, jak skvěle se o náš stánek postarali.                                 .                           Mgr. Hana Kolářová

Tříkrálová sbírka

Tříkrálová sbírka letos proběhla v termínech 7. 1. (Brozany nad Ohří), 8. 1. (Doksany) a 9. 1. (Chvalín a Nové Dvory). Sbírky se zúčastnilo celkem 9 tříčlenných skupinek. V Brozanech se koledovalo mezi 16 a 18 hodinou. V tuto dobu bylo v ulicích celkem 5 skupin. Spousta lidí nás netrpělivě očekávala a děti občas i navíc dostaly nějakou sladkost. V Doksanech šly v úterý dvě skupinky, které koledovaly od dvou hodin a další den vyrazila jedna skupinka v Nových dvorech a druhá ve Chvalíně. Všem zúčastněným moc děkujeme.

 

Výsledky tříkrálové sbírky:

Brozany nad Ohří – 16 643,- Kč

Doksany - 8 242,- Kč

Nové Dvory - 4 862,- Kč

Chvalín - 2 424,- Kč

Celkem: 32 171,- Kč

                                                                                                                                                                                                  Jaroslav Lepšík

Festival sborového zpěvu Litoměřická notička

 

  V pátek 5. 4. 2019 se Brozanský školní sbor zúčastnil pěvecké soutěže sborového zpěvu Litoměřická notička na ZŠ Boženy Němcové v Litoměřicích. Nejdříve jsme se rozezpívali a vyzkoušeli jsme si všechny soutěžní písničky. Pak už jsme s velkým zájmem poslouchali ostatní sbory, které vystupovaly před námi (a bylo jich hodně). Bohužel jsme pak museli dlouho čekat na své vystoupení, takže jsme byli trochu unavení.
A najednou jsme stáli na pódiu v krásném sále a zpívali jednu písničku za druhou. Tréma trošku zapracovala, ale i tak jsme zazpívali, jak nejlépe jsme uměli. Po vystoupení jsme bohužel museli utíkat na autobus, aby nám neujel, takže jsme měli zpěv spojený s tělocvikem :-). Už teď se těšíme na další vystoupení, které bude 27. 4. 2019 v Libochovicích u bývalé synagogy.
 
                                                  Mgr. Jana Harazímová a Ing. Jana Musílková

Den učitelů

Ve čtvrtek 28. 3. jsme společně se svými žáky oslavili Den učitelů. Jak to probíhalo? První hodinu si každý třídní učitel se svou třídou připravil program pro učitele. Poté následovala show ve sportovní hale. Nejčastěji se objevovala kulturní  a humorná vystoupení, ale nejen ta. Většina tříd se rozhodla, že si učitelé vyzkuší netradiční sportovní disciplíny, a tak nechyběly soutěže s gymnastickými míči, překážkový běh, cvičení s obručí aj. Svůj um předvedly i naše mladé gymnastky a dvě osmačky žonglující se svítícími tyčemi. Ukázalo se, že i učitelky společně s panem učitelem mají smysl pro humor a "svůj " den si pořádně užili. Na konci programu se konala krátká diskotéka, kde se mohli vyřádit úplně všichni, kdo byli v hale.
Třešničkou na dortu byla sladká tečka pro pedagogy, kdy jim přišla popřát paní Krucká s upečenými dezerty ve formě housenky a medovníku.  Byly opravdu výtečné a velmi učitelům chutnaly.
Děkujeme všem, kdo vyjádřili gratulace ke Dni učitelů, darovali vyrobená přáníčka, kytičky, ...
                                                         Mgr. Eva Švihnosová

Ponožkový den 21. 3. 2019

Ve čtvrtek 21. 3. 2019  žáci ZŠ Brozany nad Ohří a děti z MŠ Doksany společně podpořili Světový den Downova syndromu. Dozvěděli se o vzniku syndromu i jakým způsobem Downův syndrom ovlivňuje život těchto lidí. Žaci si prohlédli  fotografie, shlédli dokumenty, ti mladší si poslechli příběh z knihy Dům pro Marťany.

Proč ponožkový den? Protože měl každý žák na každé nožce jinou ponožku na znamení, že každý je jiný, ale zároveň i stejný. Fotografie jednotlivých tříd naleznete ve fotogalerii na stránkách školy.

 

                           Renáta Hlaváčková, koordinátorka Ponožkového dne

Preventivní program rizikových výzev

Před jarními prázdninami probíhal preventivní program zaměřený na nebezpečí rizikové výzvy Momo Challenge. První stupeň si o rizicích povídal s Mgr. Renátou Hlaváčkovou a žáci druhého stupně měli besedu s Mgr. Evou Švihnosovou. Někteří žáci o rizikové výzvě nevěděli vůbec, jiní ji už znali. Cílem  prevence bylo seznámit žáky s existencí této nebezpečné "hry" šířené prostřednictvím WhatsApp a sociálními sítěmi.
Proto upozorňujeme rodiče, aby monitoravali, jak mobilní telefon a počítač (tablet) jejich děti využívají, a dobře zvážili, které aplikace a elektronickou komunikaci mohou děti ve svém volném čase využívat.
                                                                     Mgr. Eva Švihnosová

Adventní zpívání v kostele sv. Gotharda

V pondělí 17. 12. 2018 nebylo se zpěvačkami a zpěváky školního sboru k vydržení. Všichni se totiž těšili na vystoupení na adventním koncertu v kostele sv. Gotharda. Protože v pondělí máme sborové zkoušky, sešli jsme se v 16:00 hodin a ještě jsme dopilovávali, co se nám nedařilo. V 16:30 jsme vyrazili na akustickou zkoušku do kostela. Vyzkoušeli jsme začátky písní a kostel se začal plnit lidmi. Náš koncert jsme zahájili písní Šťastné a veselé z pohádky Zimní víla. Paní učitelka Jana Harazímová všechny přivítala a my jsme se pustili do zpěvu. Zpívali jsme 11 koled, které málokdo zná. Přidali jsme 8 písní umělých a koncert jsme zakončili oblíbenou písní Zafúkané. Na konci našeho koncertu popřála paní učitelka všem krásné Vánoce a šťastný nový rok a vyjádřila přání, abychom se opět v kostele za rok sešli v tak hojném počtu. Potom odešla hrát na varhany a všichni jsme si zazpívali Štědrej večer nastal. Už se těšíme se na koncert v roce 2019.
                                                                    Mgr. Jana Harazímová, sbormistryně
 

Mikuláš ve škole

I přes terénní náročnost proběhla letos ve třídách mikulášská nadílka. Byla to akce skutečně přespolní, neboť deváťáci vyrazili tentokrát za hranice obce. Naší čertovskou návštěvou jsme tentokrát poctili žáčky první a druhé třídy na jejich detašovaném pracovišti v budově MŠ Doksany. A když už jsme tam podnikli výpravu, byla by škoda nenavštívit také děti v tamní mateřské škole. Těm se nejvíce líbilo čertí cvičení. Pak následoval kros po Brozanech, protože třídy jsou vlivem rekonstrukce školní budovy rozesety po celé obci. 
                                                                                  Mgr. Radka Krunclová

Rozsvěcení vánočního stromu v Rochově

Po celé republice se během adventní neděle rozsvěcely vánoční stromy. I v Rochově tato tradice proběhla. Na pozvání paní starostky Pavlíny Landové jsme v podvečer 2. 12. 2018 zazpívali při rozsvěcení vánočního stromu. I přes nevlídné, deštivé a chladné počasí jsme zazpívali s kytarou písně s vánoční tématikou. Rochovští děti odměnili balíčkem s dobrotami, pro zahřátí jsme dostali čaj a pro oslazení života cukroví. Děkujeme za pozvání a těšíme se na další spolupráci. Také děkuji rodičům za dopravení dětí do Rochova a zpět.                                                              Mgr. Jana Harazímová, sbormistryně


Rozsvěcení vánočního stromu v Brozanech nad Ohří

 V pátek 30. 11. 2018 se v Brozanech rozzářil vánoční strom. Aby byla atmosféra ještě více sváteční, byl pro občany Brozan přichystán program. Nejprve zazněla Brozanská štědrovečerní znělka v podání žesťového kvinteta Mgr. Pavla Šourka. Po projevu pana starosty Václava Bešty přidali trubači ještě několik známých koled. Nakonec zazpíval Brozanský školní sbor. Své vystoupení jsme zahájili písní Šťastné a veselé z pohádky Zimní víla, následovaly písně Hej, člověče boží, Vánoce kouzla svá, Prosinec, Až budou Vánoce, Bim bam a každoroční hit Zafúkané. Za své vystoupení jsme sklidili veliký potlesk. Děkujeme zaměstnancům městyse Brozany za osvětlení, ozvučení našeho vystoupení a pomoc s dopravením klavíru. Všem spoluobčanům děkujeme za přízeň a těšíme se na příští rok u stromečku.  

                                                         Mgr. Jana Harazímová, sbormistryně


Adventní dílna

Ve středu 21. 11. proběhla na naší škole adventní dílna. Sešli jsme se v Hasičárně, kde byl připravený materiál na výrobu adventních věnečků - sláma na výrobu korpusu (sponzorský dar od paní Pechové - děkujeme), větvičky ze smrku z Jizerských hor, ozdobné větvičky buxusu (děkujeme paní Bauerové), vázací materiál a ozdoby: mašle, dřevěné i keramické ozdoby a trocha přírodních ozdob - oříšky a šišky. Práce nám šla pěkně od ruky a za 2 hodiny jsme si odnášeli vlastnoručně vytvořené adventní věnečky. 
                                                                                             Mgr. Hana Kolářová

Výlet za sběr

Rok se s rokem sešel a naši nejlepší sběrači papíru opět vyrazili za odměnu na zajímavý výlet, tentokrát do Lasergame parku v Tuřanech u Slaného. Výletu se zúčastnilo 48 žáků, kteří si výlet skutečně užili. Byli rozděleni podle věku do 10 skupin po 5. Družstva doplnila paní asistentka a pan učitel. Vždy dvě skupiny bojovaly proti sobě. Každý obdržel zbraň a speciální čelenku. Také  dostal školení, jak se zbraní zacházet... a pak to nastalo. Došlo k bojům v nepřehledném terénu plném dřevěných staveb, úkrytů a rozpadlých chatrčí. Mohli jste se schovat i v odstaveném autobusu.    Každý souboj trval 15 minut, skupiny se vyměnily a bojovalo se dál. Každá skupina si boje dala 2x. Ti, co zrovna nebojovali, tak odpočívali, mlsali, hráli si s míči, chladili se ve spršce studené vody nebo se opalovali. Celý výlet se moc vydařil. Sbírejte papír a také se na výlet za sběr dostanete.   

                            Mgr. Jaroslav Lepšík – vedoucí výletu

Den otevřených dveří na SOŠ a SOU Roudnice n. L.

Den otevřených dveří na SOŠ a SOU Roudnice n. L.

V úterý 6. listopadu naši deváťáci a tři osmáci vyjeli s Mgr. Evou Švihnosovou podívat na prostory SOŠ a SOU Roudnice n. L.. Tam jsme si nejdříve prohlédli učebny, v nichž probíhá teoretická výuka. V jedné třídě jsme soutěžili mezi sebou a školou z Budyně. Velkou radost jsme měli z toho, že se nám povedlo vyhrát závěrečnou hru. Obdrželi jsme různé ceny s logem školy. Než jsme opustili areál školy, zavedli nás naši průvodci do nově zrekonstruované sportovní haly.  Poté následovala krátká procházka do dílen Pracner, kde jsme prošli interiéry praktického výcviku pro obráběče kovů, automechaniků i instalatérů. A pak nás čekalo občerstvení ve formě hamburgeru, který jsme si mohli dochutit podle své libosti. Nakonec nás autobus zavezl zpět ke škole. Exkurze to byla vskutku zajímavá.

                                                                                    Mgr. Eva Švihnosová

Beseda pro žáky VIII. třídy

V pondělí 5. 11. proběhla v VIII. třídě beseda na téma náhradní rodinná péče. Žáci mezi sebou přivítali paní Margitu Šantavou, ředitelku Centra pro náhradní rodinnou péči Litoměřice. Paní Šantavá je také adoptivní matkou 4 dětí, a tak našim žákům předala nejen faktické informace, ale i vlastní prožité zkušenosti. Po krátkém úvodu jsme zhlédli film Alice Nellis Adopce: konkurz na rodiče, ve kterém se žáci díky skutečným příběhům adoptivních rodičů dozvěděli o motivaci, přípravné fázi a podmínkách pro adopci. Poslechli si také, jak o této zkušenosti hovoří adoptované děti. V diskuzi pak paní Šantavá odpověděla na otázky žáků a podělila se s námi o svůj vlastní příběh. Besedu osmáci hodnotili jako zajímavou a informace, které se dozvěděli, jako přínosné, a s paní Šantavou se rozloučili potleskem. Děkujeme!
                                                                           Mgr. Hana Kolářová

Běžecké závody

Po loňském úspěchu jsme se i letos vydali na běžecké závody do Úštěka na „Běh po úštěckých schodech“. Konkurence byla opět veliká, něco kolem 300 závodníků. Nám běželo 15 dětí, které doprovázeli dva trenéři. Závodníci některých kategorií byli dokonce rozděleni do dvou rozběhů. Podařilo se nám získat 3 medaile: Olga Šlosserová - 1. místo, Tomáš Novák - 2. místo a Ondra Mikyna – 3. místo. Dále nám stupně vítězů unikly několikrát jen o kousek. Hodně dětí skončilo na 4. místě.

Závody v Litoměřicích na Mostné hoře jsme doslova ovládli. Závodníků bylo 25 a úspěšnost vysoká.

1. místo: Olga Šlosserová, Vojta Wegschmied, Michal Ferenc

2. místo: Tomáš Novák, Lukáš Prokop

3. místo: Ondra Mikyna a Tomáš Volák

Brali jsme 7 medailí a to bylo ze všech škol nejvíce. Ti, co se neumístili, byli opět na čtvrtých místech a nejhůře do desítky a za to musíme všechny pochválit.

                                                                                                                                                                                            Mgr.  Jaroslav Lepšík


Vystoupení sboru 28. 10. 2018

V den státního svátku, 28. 10. 2018, vystoupil Brozanský školní sbor u pomníčku padlých za 1. a 2. světové války. Po projevu pana starosty ing. Václava Bešty, položení věnce k pomníku a požehnání pana faráře Adriána Zemka vystoupil náš sbor. Zazpívali jsme několik písní Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře např. Chválím tě, země má, Kaštany, Září, Jabloňový list. Od ruského skladatele Dmitrije Kabalevského zazněla píseň Náš kraj. S chutí a radostí jsme přivolali Ufony, vypravili jsme se s Anežkou a partou ježků na Sněžku, poznali jsme Lišky tety Elišky a V domě strašil duch. Na konci našeho vystoupení si mohli občané zanotovat oblíbené písně T. G. Masaryka Teče voda, teče a Ach, synku, synku. Úplně poslední zazněla státní hymna ČR Kde domov můj a připojili jsme i hymnu SR Nad Tatrou sa blýska. Přesto, že bylo velmi nevlídné a deštivé počasí, skoro 150 občanů přišlo oslavit 100 let naší republiky.    

                                                                          Mgr. Jana Harazímová

Zdravá výživa

V pondělí 8. 10. 2018 se uskutečnily preventivní besedy na téma zdravá výživa. Všichni žáci od 2. - 9. ročníku hovořili na téma: ovoce a zelenina, rizika nevhodné stravy, vyvážená strava, hygiena potravin, pitný režim a enerie. Besedy byly v digitální i tištěné podobě. Obsah přednášek i způsob jejich prezentace přispěl k podpoře zájmu dětí o to, co je zdravé a prospěšné konzumovat. Lektorky s žáky diskutovaly a odpovídaly na zvídavé otázky. Program Nestlé Healthy Kids byl zaveden v roce 2009 a podporuje vzdělávání dětí ve školách v oblasti výživy a zdraví. Celý preventivní program hodnotíme kladně a těšíme se na další spolupráci.       

                                                                                    
Mgr. Renáta Hlaváčková


Projektový den

26. 10. 2018 proběhl na naší škole projekt Český den s českými vlajkami. Celá škola ožila modrou, bílou a červenou barvou, po chodbách vlály vlajky a třídy byly slavnostně vyzdobeny - samozřejmě že českými vlajkami, které děti během října vytvářely. Během 1. hodiny si žáci připomněli události související se vznikem republiky – poslechli si referáty nebo přednášky starších spolužáků, vypravování učitelů, zhlédli krátké filmy. Potom se žáci vypravili na tvrz prohlédnout si výstavu soutěžních prací a výstavu fotografií ke 100. výročí založení ČSR. Po návratu z tvrze jsme před školou vytvořili živou vlajku – všichni jsme přišli oblečeni v našich národních barvách. Zavítaly k nám i naše nejmenší děti z MŠ, které byly krásně oblečené. Napočítali jsme u nich 158 vlajek. Počet hrál roli – přihlásili jsme se totiž do soutěže o nejvíce vyvěšených českých vlajek ke dni 28. 10. 2018. V naší škole jsme vyvěsili celkem 3 649 vlajek! Celý den byl zakončen slavností na Malině, kde pan starosta připomněl události vzniku republiky a jako první se chopil lopaty, aby zasadil Lípu republiky. Následovalo vyhodnocení výtvarné soutěže, zaměřené na oslavy 100. výročí ČSR. Byl to opravdu krásný den. Děkuji všem učitelům i dětem za skvělý přístup k této akci.                                                 Mgr. Jana Harazímová

Projekt HOP

 

Projekt HOP - Hravě o prevence
Dlouhodobý program školské všeobecné primární prevence

V měsíci říjnu Zdravotní ústav Ústí nad Labem začal realizovat na naší škole projekt „ Hravě o prevenci“. Tento projekt je založen na vizi ucelené péče v oblasti rizikových chování pro žáky po dobu jejich školní docházky.

 

HOP 1. pololetí 2018 - 2019

24.10. 2. tř. - Hravě bez úrazu 1. - 2. vyuč. h., 3. tř.- Hravě bez úrazu 3.- 4. vyuč. h.

26.10. 5. A Hravě bez úrazu 1. - 2. vyuč. h.,  5. B Hravě bez úrazu 3. - 4. vyuč. h.

Tato přednáška bude nahrazena 10. 1. 2019

31.10. 4. tř. Putování za zdravím 1. - 2. vyuč. h.

7. 11. 6. tř. Alkohol a kouření - 2. - 3. vyuč. h., 7. tř. Hravě o pohybu 4. - 5. vyuč. h.

7. 11. 9. tř. Zdravý živ. styl v dospívání 2. - 3. vyuč .h., 8. tř. Reprodukční zdraví 4.  - 5. vyuč. h.

                                                        Mgr. Renáta Hlaváčková


Halloween ve II.třídě

Halloween ve II.třídě
V pátek prožili žáci II. třídy strašidelné vyučování jako minulý rok. Ráno zasedli do lavic různí kouzelníci, upíři, kostlivci, čarodejnice, duchové a další příšery. Slavili jsme svátek mrtvých duší – Halloween. Celé dopoledne se neslo ve strašidelném duchu. Připomněli jsme si tradice a zvyky na Halloween, řekli jsme si, jak se památka zesnulých slaví v Čechách. Čekaly na nás pracovní listy a vyučování jsme si zpestřili halloweenskou párty. Rozdělili jsme se do skupin, zkusily si některé halloweenské hry a soutěže. Celý den se nám vydařil a hezky jsme si ho užili.

                                                                     Mgr. Renáta Hlaváčková
 
 

 

 


RETRO tábor 15.7. -20.7.2018

Ještě jednou tábor 
Ohlasy dětí - kladné i ty záporné

Dan: Tábor se mi celkem líbil, jak jsme šli do ZOO parku a byli tam obří tloušti a bylo to super.  Elena: Naučili jsme se tady hry, které se hrály už dříve. Hráli jsme hry a sbírali jsme céčka, hráli jsme bowling. Maty: Líbil se mi bowling, cesta a ZOO. Nela: Plavali jsme v Kamencovém jezeru a hráli jsme céčka. Naty: Líbilo se mi, jak jsme se koupali, hráli céčka. Nelíbilo se mi, že se kluci prali. Ela: Mně tábor bavil a líbilo se mi ZOO. Bavilo mě to u vody. Všechny výlety byly super. Bavilo mě, když jsme skákali gumu, driblovali s míčem nebo hráli se švihadlem. Lucka: Letos to bylo na táboře docela zajímavý. Byli jsme v ZOO parku, ale nelíbilo se mi, že jsme byli víc na prolézačkách a tak. Místo toho, abychom se dívali na zvířata. Bylo super koupání v Kamencovém jezeře. Nela: Nejvíc se mi líbilo ZOO a jezero. Byli jsme na šlapadlech. Byli jsme i na bowlingu. Nelíbil se mi výlet do starých dolů, kde se těžilo uhlí. Náťa: Líbilo se mi tady. Byli jsme v ZOO parku a tam byl vlk a k němu byl tunel. Koupila jsem si plyšáka. Jeli jsme na výlet vlakem a ten druhej nám ujel, tak jsme jeli taxíkem. Pavlína: Líbilo se mi ZOO. Kamencové jezero chutnalo jako citrón s okurkou. Honza: Líbilo se mi Kamencové jezero, důl a byly dobrý obědy. Mínus je, že mi bylo špatně a nemohli jsme do posilovny. Kačka: Líbil se mi bowling, Kamenčák, doly, hry a ZOO. Štěpán: Mně se tady líbilo, bylo to tu super. Jak jsme byli na Kamenčáku a v ZOO. A jak jsme hráli kuličky a školku. A mohli jsme sbírat céčka. Niky: Líbilo se mi, že jsme chodili na výlety a zbylo mi 500,- Kč. Nelíbilo se mi, že jedna holka dělala naschvály. Kačka: Mně se líbilo vše, zejména: koupání, prohlídka dolu, hry a soutěže, bowling. Jídlo mi tu chutnalo. Organizaci hodnotím známkou 1. Tábor bych doporučila všem svým kamarádům. Kuba: Líbil se mi Kamenčák, hornický doly a ZOO park. Martin: Mně se tady líbilo, jenom bych bral na pokoj lepší lidi, chtěl jsem brzo spát, abych mohl zase brzy vstávat. Líbilo se mi v ZOO parku, ale bylo moc vedro. Super bylo, jak jsme hráli céčka. Matěj: Líbilo se mi, jak jsme sbírali céčka a koupání. Matyáš: Líbilo se mi jezero, ZOO a muzeum těžení. Nelíbilo se mi bolení břicha a 4 naražené prsty. Hela: Líbily se mi všechny výlety. Dobrý bylo zpívání a sbírání céček. Super hra – kuličky. Honza: Bylo to super. Nejlepší bylo koupání a bowling. Kuba: Líbilo se mi, jak jsme se chodili koupat a soutěž o céčka. Domča: Na táboře se mi líbilo. Nejvíc se mi líbilo, jak jsme byli v dolech. Anetka: Líbilo se mi, jak nám ujel vlak a paní učitelky zavolaly taxíky a koupání v jezeře. Áňa: Tábor byl super. Měli jsme 3 týmy. Spali jsme ve třídách. Nelíbilo se mi, jak jedna holka byla protivná a pak, že mi bylo špatně a musela jsme do nemocnice. Vláďa: Plus: všechno. Nelíbí: někteří to brali moc vážně. Zuzka: Líbilo se mi jezero, ZOO, obrázky na nástěnkách. Ema: Koupání a ZOO se mi líbí. Nelíbilo se mi, že se kluci prali a ťukali nám na dveře. Anička: Podívali jsme se na místa, na která bychom se třeba ani nepodívali. Byli jsme v ZOO parku, kde jsme vyhledávali spíše atrakce než zvířata. Šimon: Plus: dobré jídlo, zábavný program, žádné zákazy, hezká překvapení, tolerance vůči věkovým rozdílům. Mínus: Špatně rozřazené pokoje u kluků, výlet do muzea byl nudný a nezáživný.




Zpráva z tábora 19. 7. 2018
Dnes  byla opět zrušena rozcvička a mohli jsme si přispat. Po dobré snídani jsme si trochu poklidili výbuch na "pokojích" a šli jsme soutěžit do jídelny o céčka. Paní učitelky pro nás připravily mnoho zábavných soutěží. Nejdříve jsme zapojili fantazii a psali jsme, na co všechno můžeme céčka využít. Následovala hledací disciplína - zatoulaná céčka v trávě jsme museli najít a spočítat. Ještě nás čekal dost obtížný úkol - napsat větu s využitím céček. Spojit co nejrychleji všechna céčka a získat za vítězství v této disciplíně dalších 40 céček, to byl sen. Výhodu měli ti, co vlastnili  céček méně. Tak si potom pěkně nahrabali. No a úplně naposled jsme hráli čáru. Vítěz bral vše. Tato soutěž dost zamíchala pořadím soutěžních týmů. Po obědě byl odpolední klid. A pak jsme šli na Kamenčák v tom vedru. Někdo vypil vodu dřív než jsme tam došli. Usadili jsme se v klidné zastíněné zóně a hráli jsme kuličky, skákali gumu i přes švihadlo, hráli jsme badminton a hlavně jsme se koupali a užívali si krásné odpoledne. Když jsme se dostatečně vyblbli v jezeře, vydali jsme se plouživou chůzí k našemu grandhotelu. Zbaštili jsme večeři a čekalo nás překvapení. Šli jsme na bowling. Hodinu jsme kouleli s nasazením všech sil. Po návratu do školy jsme snědli 2. večeři a chystáme se spát. Zítra nás čeká vyhodnocení, odměňování a hlavně balení a návrat domů. Maminky a tatínkové, váš odpočinek je u konce, protože vám vaše milované mazlíčky zítra vrátíme.

Zpráva z tábora 18. 7. 2018
Dnešní den byl ve znamení celodenního výletu. Z důvodu únavy všech účastníků tábora byla zrušena rozcvička a děti si mohly přispat. Po snídani a krátkém odpočinku jsme se vydali na vlak. Bohužel nám v Mostě ujel spoj do Podkrušnohorského muzea a museli jsme improvizovat. K muzeu jsme se dostali sice s neplánovaným malým zpožděním, ale zato jsme jeli taxíkem. Prohlídka o těžbě uhlí byla hodně zajímavá už proto, že jsme jsi mohli spoustu věcí vyzkoušet a osahat. K obědu jsme měli obří bagetu s řízky. Nazpátek cesta probíhala hladce a přestupování v Mostě jsem zvládli na jedničku.
Původně jsme chtěli jít ještě na hodinu na Kamenčák, ale protože se po cestě utrpěly pár šrámů, museli jsme tento program vynechat. Však si to zírta vynahradíme! Když jsme dorazili do školy, přivítala nás vůně guláše, který jsme slupli jako malinu. Večer jsme si zazpívali písničky za doprovodu kytary.
Zítra už konečně pošleme pohledy, jen jim musíme opatřit známky.
Už se nám to krátí ...

Zpráva z tábora 17. 7. 2018
I učitelkám dochází síly, proto bude zpráva stručná. Dopoledne jsme trénovali školku s míčem a švihadlem a skání gumy, proběhly závody na koloběžkách. Po krátkém odpoledním klidu jsme se vypravili na Kamencové jezero, kde jsme si užili příjemné odpledne. Nejenom, že jsme si zaplavali, zaskákali do vody, ale i vyzkoušeli jízdu na šlapadlech. Byli jsme tak unavení, že jsme se sotva doplazili do našeho grandhotelu. K večeři byla polévka a párky. Děti měly takový hlad, že si chodily přidat. Někteří jedlíci spásli i 6 nožiček. Po vydatné večeři jsme zvládli i retro kvíz a večerníčkový souboj. Také jsme trochu oslavovali - jeden malý žáček měl 7. narozeniny. Dostal hru a hobla. Všichni mu poblahopřáli a nacpali se slanými dobrotami. Je 21:15 a děti už spí. My se na to také chystáme. Dobrou noc.

Zpráva z tábora z 16. 7. 2018
Ráno začalo rozcvičkou ve školní tělocvičně. Po vydatné snídani (maminky, děkujeme) jsme se připravovali na táborovou hru. Nejdříve jsme si vyrobili zdobené lahvičky na céčka a potom jsme museli najít látkový pytlík na hliněné kuličky. Hledání se uskutečnilo v labyrintu školních chodeb. Podle rychlosti hledání byla družstva odměněna céčky a vyfasovala různě barevné hliněnky a  hurá do blízkého lesíka, kde si naši horníci vykutali důlek na cvrnkání kuliček. Byla to práce velmi náročná - vrtejte ve skále... Proběhla cvrnkaná, každý vítěz získal pro své družstvo céčko. Nastal čas oběda, odpolední klid a pak výprava do ZOOparku. Tam jsme si užili velmi pěkné odpoledne s pozorováním zvířat, nakupováním, hraním a jinými aktivitami. Když jsme se navečeřeli, dali jsme si ještě repete s kuličkami podle pozměněných pravidel a lovením céček. Hlavní úkol dne byl splněn - děti utahat a učitelé přežít :-) Je 21:30, na chodbách je klid a někteří dokonce spí. Nejsme úžasné?

Vážení rodiče,
hlásíme se vám poprvé z našeho tábora v Chomutově. Po příjezdu jsme se ubytovali ve třídách, vybalili jsme věci a prohlédli jsme si školu. Měli jsme problém s orientací, protože škola je velmi rozlehlá. Zásobovací vůz paní učitelky Drahušky nám přivezl čerstvý chléb a šunku v akci. Snažili jsme se děti nadopovat čerstvými vitamíny, kterými jste nás hojně zásobili - rajčata dorazíme zítra. Po večeři jsme hráli v tělocvičně hry našeho dětství. Úspěch měla hra "Na peška", ale i Mrkaná a Vrah a policajt.  Také jsme se rozdělili do družstev s názvy Céčkaři, Rubíci a Švihlíci (hádejte, podle čeho se jmenují - po zástupkyni opravdu ne). Ve 22:00 hodin byla vyhlášena večerka, ale je 22:40 a nikdo nespí. Všechny děti jsou v pořádku,  v  ohrožení života se dnes ocitly pouze pedagožky, kterým do pokoje vletěla sršeň obřích rozměrů. Nad hmyzem zvítězila Mgr. Purmová, která následně utěsnila všechna okna. Zítra podáme další podrobné hlášení.

Školní florbalová liga

Letos proběhl již třetí ročník školní florbalové ligy. Jen přiblížím, o co jde. Na začátku školního roku si kapitáni družstev, žáci devátých tříd, vyberou týmy sestavené z žáků 6., 7., 8. a 9. tříd. V každém čtvrtletí se odehraje jedno kolo ligy. 25. 6. 2018 proběhl poslední turnaj mezi čtyřmi týmy. Byly to krásné zápasy a všichni bojovali o to, aby se umístili co nejlépe. Během turnaje proběhlo i několik vystoupení děvčat z pohybové výchovy. Na závěr ještě nastoupil proti vítěznému družstvu tým hvězd složený z pedagogického sboru, ale bohužel prohrál 1:4. Tým BUFU, který v lize skončil na 1. místě si vítězství opravdu zasloužil. Druhé místo obsadil Gucci Gang. Třetí místo patřilo Drakům a čtvrté Black Panters.

Závěrem bych rád moc poděkoval panu Luboši Mandovi za sponzorský dar v podobě několika přepravek ovoce a zeleniny, které nám posloužily jako ceny pro sportovce.
                                                                  Jaroslav Lepšík


Rosehill

Naše výprava  do Rosehillu byla úspěšná. Cesta byla klidná a nikde nás nic zlého nepřekvapilo. V Rosehillu nás čekali spřátelení indiáni ve svých týpích. V nich měli uloženo mnoho pokladů – zbraní, kůží, drápů, zubů, trofejí, oblečení i hraček. Vše nám ukázali, něco jsme si mohli i ohmatat. Viděli jsme, že jsou to dobří bojovníci a lovci. Abychom si s nimi poměřili síly, lovili jsme, předváděli svou zručnost a dokonce jsme museli předvést, jak si poradíme se ženskou prací – výrobou a výzdobou náramku – zřejmě nám pak chtěli za odměnu nějakou jejich ženu dát. Jejich ženy byly moc hezké, ale bohužel nám pak žádnou nedali – jednu dokonce raději provdali za bídnou bledou tvář. Naši bojovníci však dlouho nesmutnili a na sklonku dne pak raději směňovali peníze bledých tváří za výrobky tohoto kmene. Splašený oř nás nakonec dovezl zase domů…

 Překlad: 15. 6. odjeli druháci a třeťáci na výlet do indiánské vesničky. Program byl nabitý a moc se nám všem líbil. Vřele všem ostatním návštěvu Rosehillu doporučujeme.

                                                                  Mgr. Drahoslava Kolářová

 


Sportovní kurz

V týdnu od 4. 6. 2018 – 9. 6. 2018 se 39 sportovních nadšenců z 2. stupně zúčastnilo sportovního kurzu v Josefově Dole. Co jsme všechno podnikli?

            V pondělí jsme přijeli do penzionu Savoy, kde jsme se ubytovali, odpočinuli jsme si  a vypravili jsme se na obhlídku okolí. Stateční sportovci ten den ušli 12 km.

            Druhý den - v úterý -  jsme se rozdělili do skupin a střídali jsme v neobvyklých disciplínách, které pro nás přichystali učitelé. Také jsme využili bazén u penzionu a kdo chtěl, hrál  vybiku.

            Ve středu jsme se opět rozdělili do družstev a střídali jsme se u dalších sportovních her (např. petanque, kroket, ringo, lacross apod.). Také jsme si vyzkoušeli střelbu ze vzduchovky a luku. Večer jsme opékali buřty a zpívali jsme u ohýnku.

            Čtvrtek byl ve znamení celodenního výletu na Ještěd. Jeli jsme vlakem i tramvají, kdo chtěl, jel na Ještěd lanovkou. Dvanáct statečných si sáhlo na hranice svých sil a vydalo se na vrchol pěšky. Zpátky jsme šli z Ještědu po svých.  Po návratu k penzionu byla volná zábava, koupání, procházka.

            Páteční den byl soutěžní. Byly vytvořeny 3 bojové skupiny a ty si zvolily své zástupce  v kroketu, ringu a lacrossu. Odpoledne proběhla tříhodinová bitva v pamatováku – jen tak, abychom se nenudili. Večer došlo na hodnocení kurzu, ocenění vítězů v turnaji a úklidu. Každý ještě získal diplom za něco, co ho proslavilo. Diskotéku jsme rozjeli jako nikdy. Nacpali jsme se dobrotami, které nám zakoupil pan učitel, vypili jsme mnoho limonád a potom jsme pařili až do 0: 30 hodin.

            Sobota byl čas odjezdu. Sbalili jsme si, uklidili jsme pokoje, rozloučili jsme se se zaměstnanci penzionu a hurá domů. No hurá - moc se nám nechtělo. Věděli jsme, že nás čekají písemky a další povinnosti spojené se školou. Raději bychom sportovali, až by z nás lilo. Tak třeba zase někdy vyrazíme na sportovní nebo turistický kurz a užijeme si to tak jako letos.

 

                Mgr. Jana Harazímová a Mgr. Jaroslav Lepšík, přímí účastníci zájezdu


Výlet za odměnu

Výlet za odměnu

Ve čtvrtek 14. 6. 2018 se vybraní žáci naší školy zúčastnili výletu za odměnu (vystupování na soutěžích, přehlídkách, recitace, ....). Jeli jsme na zámek do Libochovic. Nebyla to jen pouhá prohlídka, ale velmi pěkný program na celé dopoledne. Čekal nás stroj času, který nás provedl tisíciletou historií českých zemí. Zlomové okamžiky nám připomněly významné postavy - kněžna Libuše, mistr Jan Hus, kat Mydlář, Marie Terezie, Božena Němcová, Karel Jaromír Erben a Petr Parléř. Prošli jsme naučnou stezku, kde jsme se dozvěděli něco nového a mohli jsme se zúčastnit soutěže Klenoty českého království. Program doplnily celodenní rytířské hry, středověká bitva a nechybělo ani tržiště a středověká hospoda s občerstvením. Výlet jsme si všichni užili, přálo nám počasí a program byl skutečně pestrý.

                                                                                                                                                                                     Mgr. Jana Harazímová


Třídní výlet do parku Mirakulum

V pátek 5. června se naše 1. třída společšně se třídou 4. A vydala na poměrně dalekou cestu k Nymburku. Zde totiž leží veliký zábavní park s různými atrakcemi, vybudovaný na území bývalých kasáren ruských vojsk. Každý si zde našel své - čekala tu na nás velká prostorná trampolína (i pro dvě třídy najednou), pyramidový kolotoč pro celou třídu, prolézací hrady spojené lanovou stezkou ve výšce, podzemní i nadzemní bludiště, lesní stezka se zajímavými úkoly. Na závěr jsme se také osvěžili ve vodním světě. Společně jsme se naobědvali v místní venkovní restauraci. Bavili jsme se až do odpoledních hodin a ještě než jsme odjeli, osvěžili jsme se výbornou domácí zmrzlinou a mraženými kuličkami. Ani se nám odtud nechtělo, a tak jsme odjížděli s mírným zpožděním a domů jsme přijeli o chvilku později. Určitě se sem rádi vrátíme - třeba na výlet se svými rodiči a sourozenci.
                                                                                  Mgr. Renáta Hlaváčková

Pasování prvňáčků na čtenáře 8.6. 2018

Pasování prvňáčků na čtenáře 8.6. 2018

Naši prvňáčci pomalu končí svůj první školní rok, a protože se v tomto roce naučili dovednost, která je bude provázet jejich celým dalším životem, a to je čtení - byli slavnostně pasováni na čtenáře a odměněni.
                                      Mgr. Renáta Hlaváčková

 


Festival Budyňský krokodýl

V neděli 27. května 2018 se Brozanský školní sbor zúčastnil XXIII. ročníku festivalu Budyňský krokodýl.
Festival byl zahájen průvodem všech zúčastněných tanečních souborů a pěveckých sborů. Na nádvoří budyňského hradu byli nejprve všichni vedoucí slavnostně dekorováni pamětní medailí a potom i všichni vystupující. Na festivalu jsme mohli vidět taneční kroužky a skupiny - mažoretky, street dancery, country tance a jiné. Vystoupily skupiny z Budyně, Roudnice nad Labem, Litoměřic, Kadaně, Sraškova, Mšeného – lázní, Lovosic, Koštic a my z Brozan.
Naše vystoupení zahájily členky sboru písní Ufoni, následovala píseň Až na Sněžku s partou ježků, spirituály Beránek a Vlk a Jdi Mojžíši, tři romské písně Joj mamo, Aven Roma a Paš o paňori, hebrejská lidová Čiribiribom a písnička z pohádky Láska rohatá – Zlatý voči. Za náš výkon jsme dostaly pamětní list a paní učitelka Harazímová kytičku. Vystoupení se nám vydařilo a můžeme být na sebe pyšné. Škoda jen, že některé členky sboru daly taději přednost koupání a ne zpívání. Děkuji také rodičům za podporu a odvoz dětí z festivalu.
 
                                                           Mgr. Jana Harazímová, vedoucí sboru

Noc kostelů 2018

V pátek 25. 5. 2018 se otevíraly kostely pro veřejnost. I v Brozanech proběhla Noc kostelů. V minulých letech vždy vystupoval Brozanský školní sbor. Bohužel tentokrát se fanoušci sboru nedočkali. Přesto se v kostele vystupovalo. Paní učitelky z brozanské školy zazpívaly i zahrály a šikovný klavírista z II. třídy, talentovaná flétnistka z III. třídy a půvabná pianistka ze IV.B pomohli k dokonalému 45 minutovému koncertu se 17 skladbami, ze kterého odcházelo 20 spokojených posluchačů.
Těšíme se zase příští rok na Noc kostelů.         Mgr. Jana Harazímová, učitelka

Tematický program – Osvobození

7. května se celá škola zapojila do programu zaměřeného na téma konce druhé světové války a osvobození. Nejmenší děti z 1. až 3. třídy vyrazily poznávat historii na Zámek v Děčíně, kde se dozvěděly mnoho zajímavého při prohlídce přizpůsobené této věkové kategorii.

Čtvrtý a pátý ročník navštívil Židovské muzeum v Praze. Součástí programu byla prohlídka Klausovy a Staronové synagogy a starého židovského hřbitova. Průvodkyně dětem vyprávěla o židovské kultuře a zvycích.
Šesťáci a sedmáci cestovali také do Děčína, kde na ně v synagoze pod zoologickou zahradou čekala lektorka s programem zaměřeným na židovskou kulturu, historii děčínské synagogy a druhou světovou válku.
Osmá a devátá třída navštívila Památník Terezín. Paní Mgr. Helena Palová ze vzdělávacího oddělení žáky nejprve seznámila s historií města a pevnosti. Během prohlídky města měli žáci k dispozici pracovní listy, které na konci prohlídky společně vyhodnotili. Při procházce městem si mohli prohlédnout židovskou modlitebnu, obřadní místnosti, krematorium, expozici Magdeburských kasáren i muzea. Program byl zakončen prohlídkou Malé pevnosti Terezín.
                                                                            Mgr. Radka Krunclová



Den Země 2018

Letošní projektový den ke Dni Země probíhal v prostorách ZOO Ústí nad Labem a ZOO Děčín, kde lektoři zooškol připravili pro děti zajímavé výukové programy.

Děti z 1. až 4. třídy se vypravily do Děčína. Od autobusu vyšláply kopec k zoo, kde už na ně čekali místní lektoři. Prvňáci a někteří druháci procházeli ZOO po stopách lesních zvířátek, druháci a třeťáci se seznámili se životem rysů a vlků. Čtvrťáci poznali rekordmany světa zvířat a prošli se ptačí stezkou. Během prohlídky zoo děti plnily různé úkoly. Některé byly zapeklité, až se jim z hlaviček kouřilo.
  
Žáci od páté do deváté třídy vyrazili do ZOO v Ústí nad Labem. Tady na ně čekala práce v terénu, neboť se zde zapojili do programu Šelmoviny a Chováme se jako zvířata. Po instruktáži v zooškole pak pátrali v areálu zoo po informacích, které zaznamenávali do pracovního listu. V domluveném čase se pak znovu sešli s lektorem, který s nimi celý program vyhodnotil a doplnil spoustu zajímavých informací.
  
Po takové námaze bylo potřeba doplnit energii, a tak si všichni v místním občerstvení koupili něco na zub. Cestou domů si unavení cestovatelé odpočinuli v autobusu, aby měli ještě dost sil na odpoledne.
                                                                                         Mgr. Radka Krunclová

 

 

 


Jak jsme oslavili Den učitelů

28. březen - den narození Jana Amose Komenského - je v naší zemi svátkem všech učitelů. Na naší škole každý rok žáci své učitele překvapili milými přáníčky či vzkazy. Letos se oslav tohoto dne aktivně chopili druháci, kteří všem učitelům vyrobili přáníčka a osobně je s úsměvem předali. Druhou třídou, která si pro své učitele připravila překvapení, byli deváťáci. Jejich přání patřilo samozřejmě všem učitelům, ale adresováno bylo především těm, kteří je učí. Deváťáci nelenili a své přání vyjádřili ve verších. Ty během velké přestávky přednesli svým učitelům, které pozvali do své třídy. Sklidili velký potlesk! Děkujeme :)
                                                                                                        Mgr. Hana Kolářová

Litoměřická notička

            V pátek 23. 3. 2018 se Brozanský školní sbor zúčastnil soutěžní přehlídky sborového zpěvu Litoměřická notička na ZŠ Boženy Němcové v Litoměřicích.
            Celkový počet 22 zúčastněných sborů ve 4 kategoriích byl skutečně rekordní. Náš sbor soutěžil v kategorii I. B, ve které soutěžil i Vinohrádek ze Žalhostic a Hlásek z Chomutova. Nejdříve zpíval Vinohrádek, pak následovalo naše vystoupení a nakonec se předvedl vítěz naší kategorie – Hlásek.
            My jsme naší škole rozhodně ostudu neudělali. Zpívali jsme písně Ufoni, Až na Sněžku s partou ježků, Dobrú noc, Stojí hruška v širém poli a Čiri biri bom. Píseň Dobrú noc patřila mezi nejtěžší, museli jsme totiž splnit podmínku soutěže – zpěv lidové písně a capella. Všechno se nám povedlo, a proto jsme se umístili ve stříbrném pásmu jako Vinohrádek.
            Soutěžní dopoledne se nám moc líbilo. Slyšeli jsme i jiné sbory, které předvedly jiný repertoár, jenž se nám líbil. Po vyhodnocení výsledků soutěže jsme se vypravili na autobus. Zastavili jsme se na náměstí a odměnili jsme se pizzou. Na nádraží jsme zpívali s kytarou a lidé se usmívali. Těšíme se na další ročník Litoměřické notičky.
 
                                                              Mgr. Jana Harazímová, sbormistryně

Soutěž Matematický klokan

                V letošním roce se žáci naší školy opět zúčastnili soutěže Matematický klokan. Tato soutěž je mezinárodní a probíhá již v 65 zemích. Úlohy jsou připravovány  na mezinárodních pracovních seminářích, kde skupina 50 profesorů z více než 20 zemí vybírá konkrétní zadání. Po celém světě je pak řeší již více než 6 milionů žáků. V České republice se počet soutěžících pohybuje okolo 320 000 dětí.
Matematický klokan není určen jen nejlepším a nejtalentovanějším matematikům. Chce ukázat všem dětem, že matematika může být také zábavná. Příklady, které zde žáci řeší, jsou netradiční, různě obtížné a založené především na logické úvaze.
                V roce 2018 se i naše škola může pochlubit velmi dobrými výsledky, kterých dosáhli především žáci 4. a 5. tříd. Nejúspěšnějšími řešiteli se v letošním roce stali Dominik Macoun s krásnými 95 body, Nikola Pekařová s 81 body a Pavla Pelikánová se 74 body, kteří soutěžili v kategorii Klokánek.
Výsledky v jednotlivých kategoriích:
Cvrček: 1. – 2. místo Jan Mikyna a Štěpán Padrta, 3. místo Alberto Nebuloni
Klokánek: 1. místo Dominik Macoun, 2. místo Nikola Pekařová, 3. místo Pavla Pelikánová
Benjamin: 1. místo Adéla Pechová
Kadet: 1. – 2. místo Elena Hoffmanová a Nikola Růžičková, 3. místo Lukáš  Gaper
 
Všem účastníkům blahopřejeme k dosaženým výsledkům.
                                                                                            Ing. Pavlína Zachová
 

Okresní kolo celostátní přehlídky dětských recitátorů

Dne 21. března 2018 proběhlo okresní kolo celostátní přehlídky dětských recitátorů. Na soutěž jsme vyrazili plni napjatého očekávání. V litoměřickém divadélku Minimax se nás sešlo okolo čtyřiceti soutěžících se svými doprovody. V porotě zasedli herci a učitelé z lidových škol umění. I když zapracovala tréma, velké množství zvědavých diváků a světla na jevišti, tak jsme obstáli se ctí a domů jsme si kromě účastnických listů odnesli také plno dojmů a zážitků. Pochvala patří všem soutěžícím - Jiřímu Mirgovi, Nikolce Wentové, Adélce Šimkové a Martinu Klímovi za zájem, nadšení pro poezii, práci navíc, recitační umění a celkem solidní výkony.
 
                                                                                                     Mgr. Eva Soudská
 
 

Projekt Veselé zoubky 2018

Projekt Veselé zoubky 2018
 Ve středu 21.3. 2018 se prvňáčci zúčastnili programu Veselé zoubky, který je pořádán pod záštitou DM drogerie. Žáci se v první části projektu seznámili s technikou čištění zoubků, povídali jsme si o tom, z jakých částí se zoubek skládá, co mu prospívá a co škodí. Díky krátkému filmu o Hurvínkovi se dozvěděli, jak správně o chrup pečovat. V závěru programu každý účastník obdržel hodnotný balíček od DM drogerie, ze kterého měli žáci velkou radost. A to je motivovalo k tomu, aby o svůj chrup začali lépe pečovat. Hned si všichni vyzkoušeli, jak správně zoubky čistit. Další informace dostali prvňáčci prostřednictvím pracovních listů. Cílem akce bylo upozornit na význam zubní prevence.                                                           Mgr. Renáta Hlaváčková

Soutěž v recitaci

Ve středu 7. 2. 2018 proběhl 2. ročník školního kola recitační soutěže O Odinovo kopí. Soutěže se zúčastnilo celkem 7 žáků. Všichni se velmi snažili soutěž vyhrát a statečně bojovali. Nakonec si vítězství a postup do okresního kola odnesli tito žáci a tyto žákyně: Nikola Wentová a Aneta Šimková v 1. kategorii, Martin Klíma a Jiří Mirga ve 2. kategorii a David Kiršner v kategorii nejstarších s vlastní básní. Dokonce nám jednu báseň zarecitovala i maminka vítěze Jirky Mirgy. Chválíme děti za jejich statečnost, výběr básní a pěkný přednes.
                     Mgr. Drahoslava Kolářová a Mgr. Eva Soudská
 

Zkrocení zlé ženy – Činoherní studio v Ústí nad Labem 30. 1. 2018

Žáci osmého ročníku, tři náhradníci ze sedmičky a jeden ze šestky vyrazili s Mgr. Radkou Krunclovou na představení do „čihoheráku“. Hra Zkrocení zlé ženy od Williama Shakespeara v režii Filipa Nuckollse, která trvá 135 minut s pauzou, nikoho nenudila. Právě naopak všichni byli pod skončení představení nadšení, sdělovali si své dojmy a vzpomínali na vtipné momenty. Prostě klasika v osobitém podání činoheráku opět nezklamala, a že nadchnout puberťáky pro čítanková díla není úkol jednoduchý, je nad slunce jasné. A tak nás velmi těší, že naše kulturní tažení bylo více než úspěšné.

Diváky zřejmě nejvíce zaujal, také díky originálním kostýmům, Jan Jankovský v roli Petruccia. Klára Krejsová byla v roli Kateřiny též velmi přesvědčivá. V dalších rolích jsme mohli vidět Annu Fišerovou, Annu Kratochvílovou, Matúše Bukovčana, Jaroslava A. Haidlera, Jana Plouhara, Adama Ernesta. Jiřího Maryšku, Petra Panzenbergera.

 Všichni se těšíme na další vydařený kus v podání činoheráku :-)

Devítka v divadle

Devítka v divadle

V pondělí 29. ledna jsme vyrazili na divadelní představení My děti ze stanice ZOO. Na začátku hry jsem byla překvapená, že tam herci doopravdy kouřili. Nevěděla jsem, co od toho čekat. Věděla jsem jen, že se děj odehrává v Německu a velkou roli v něm hrají drogy. Byla jsem příjemně překvapená, jak dobře byl příběh ztvárněný. Hádky vypadaly opravdově. Určitě bych se jela podívat znovu, protože se mi to moc líbilo. Nikola Šírková

Příběh mě zaujal a herecké ztvárnění bylo super. Líbilo se mi, že tam prohazovali vtipy, zakže jsme se i zasmáli. Věta: „Nemusíš být jako ostatní.“ , mě zaujala a souhlasím s tím, že začít s něčím špatným kvůli partě není dobré. Představení jsem si užil a jel bych na něco podobného znovu. Jáchym Kolář

Když divadlo začalo, zprvu jsem moc nechápal, ale poté jsem pochopil, co se nám herci snaží říct. Představení se mi osobně líbilo. Bylo plné zajímavých scén a herecké výkony byly nadmíru přesvědčivé. Sice se v představení sem tam objevilo nějaké to sprosté slovo, ale myslím si, že tím herci dodali představení šťávu a působili přesvědčivě. Takže za mě skvělé představení. David Kiršner

Líbilo se mi, jak bylo vidět, že z frajera udělají drogy totální trosku, co za peníze na drogy udělá úplně vše. Petr Svoboda

 


Příběh knihy

Příběh knihy

Naše třída jela 24. ledna do muzea v Litoměřicích. Tam na nás čekala paní průvodkyně, která nás mile přivítala. My jsme vtrhli do místnosti, do které jsme neměli, a proto naše exkurze začala úplně jinde, než měla. Všichni jsme stáli kolem velkého modelu města Litoměřice. U stěn byly ve vitrínách vystavěné knihy. Byly zajímavě napsané. Mne například zaujalo to, jak měly věty na začátku velká, různě nahnutá písmena. Pak jsme začali vyrábět vlastní knihu. Bylo to tak, že jsme dostali malý papír, který jsme přehnuli. Na jedné straně bylo napsáno „Moje knížka“. Okolo nápisu byl rám a ten jsme museli vyzdobit, stejně tak zkrášlit i písmeno M a vytvořit svůj malý znak. Přesně tak, jak to dělali v baroku. Pak jsme se přesunuli po schodech do prvního patra. Tam byl prostor, kde jsme se dozvěděli, jak se sešívá kniha, jak se zdobí hřbet knihy a její povrch. Pak nám dala paní průvodkyně malou čtvrtku a na tu jsme dělali otisky pomocí razítek. Střídali jsme barvy a i tvary, jak kdo chtěl. Když jsme měli narazítkováno, tak jsme šli do výstavní síně, kde byly ukázky různých papírů a jejich technik i motivů. A protože nám zaschla barva na čtvrtkách, mohli jsme jít zpátky a dokončit své knížky. Paní průvodkyně nám dala jehly a nitě. Pak nám ukázala, jak knihu sešijeme. Skoro všichni jsme to zvládli. Potleskem pro paní Gutovou jsme naši expedici ukončili a svá dílka jsme si vzali s sebou domů. Výlet se mi moc líbil. Vzala jsem si z toho, že knihy jsou zajímavé věci a také že se v nich toho hodně ukrývá.

Kateřina Čmejlová, žákyně VI. třídy


Adventní jarmark + bazárek

Ve středu 20. prosince jsme pozvali do školy rodiče, prarodiče či známé našich žáků a vlastně všechny občany Brozan. Uspořádali jsme jarmark (poprvé v prostorách školy), na kterém si návštěvníci mohli prohlédnout či zakoupit výrobky dětí z adventní dílny, která proběhla předchozího dne. Přidala se k nám i školka a školní družina, a tak bylo z čeho vybírat - adventní dekorace z papíru či větviček, lampičky ze sklenic, ozdoby z chvojí, žárovek či z těstovin, rybičky z pedigu, zvonečky, keramika . . .  Kdo přišel, obdivoval šikovnost dětí a nápady učitelů, kteří dílny vedli, a aspoň něco malého si odnesl. O pohoštění se postarali deváťáci, kteří nabízeli čaj, kávu a něco na zub - perník upekly paní kuchařky ze školní jídelny a další dobroty připravily paní učitelky. Zpestřením jarmarku byl i minibazárek - velkému zájmu se těšily ručně šité originální tašky i kosmetika z aloe vera. Odpoledne se vydařilo - do školy zavítalo hodně návštěvníků, panovala tu příjemná předvánoční atmosféra a bylo fajn se tu potkat a popovídat si. Budeme rádi, když se sejdeme zase příště - ať už na jarmarku nebo jiné akci.                  Mgr. Hana Kolářová

Adventní dílna

V úterý 19. prosince proběhla na naší škole adventní dílna, součást projektu Lidové zvyky a tradice - Vánoce. Pedagogové připravili téma i materiál, žáci si vybrali dílnu, která je zajímala, a od 8 hodin  se seskupili v rámci prvního a druhého stupně napříč třídami tak, aby mohli tvořit výrobky i s kamarády z jiných tříd. Po přestávce odstartovala druhá část dílny, vznikly nové skupiny a pokračovali jsme ve tvoření. Vznikly tak překrásné výrobky - ozdoby ze žárovek, svícny, zvonečky, vánoční koule z barevného papíru i nadýchané ozdoby z vatových polštářků, svícny a ozdoby z těstovin, rybičky z pedigu a mnoho dalšího. Během práce vládla skvělá atmosféra, žáci se pustili do tvoření s nadšením, a tak se dílo podařilo. Pak už jen zbývalo výrobky připravit na druhý den pro adventní jarmark.             Mgr. Hana Kolářová

Adventní zpívání v kostele sv. Gotharda

Náš sbor skutečně nezahálí. Po úspěšném nedělním vystoupení v Chotěšově jsme se těšili na pondělí 18. 12. 2017. Náš sbor opět po roce vystoupil v kostele sv. Gotharda. Protože v pondělí máme sborové zkoušky, sešli jsme se už v 15:00 hodin a ještě jsme dopilovávali, co se nám nedařilo. V 16:15 jsme vyrazili na akustickou zkoušku do kostela, který nám odemkla paní Tereza Koťová. Vyzkoušeli jsme začátky písní a kostel se začal plnit lidmi. Náš koncert jsme zahájili písní Pozdraveno budiž světlo. Paní učitelka Jana Harazímová všechny přivítala a hned na úvod vyslovila přání, aby tento koncert byl charitativní. Vybranou částku 2563,-Kč jsme věnovali paní Haně Dvořákové jako příspěvek na léčbu. Potom promluvil pan farář Adrián Zemek, popřál všem požehnané Vánoce a nám daroval 2 čokoládové kolekce. A pak jsme se do toho pustili. Zpívali jsme celkem 17 písní, převážně lidových a 3 vánoční písně autorské. Stejně jako v Chotěšově jsme náš koncert zakončili písní Mám jen jedno přání, ale na žádost publika jsme opět přidali píseň Zafúkané. Na konce našeho koncertu popřála paní učitelka všem krásné Vánoce a šťastný nový rok a vyjádřila přání, abychom se opět v kostele za rok sešli v tak hojném počtu. Potom odešla hrát na varhany a všichni jsme si zazpívali známe vánoční koledy. Těšíme se na koncert v roce 2018.     
                                                                                          Mgr. Jana Harazímová
 

Adventní zpívání v Chotěšově

V neděli 17. 12. 2017 proběhl v chotěšovském kostele koncert Brozanského školního sboru. V 16:00 hodin jsme se sešli u školy, naložili jsme nástroje i sebe do aut a veliká kolona se valila na Chotěšov. V Chotěšově jsme nezaháleli, ale hned jsme se rozezpívali, vyzkoušeli jsme akustiku a několik písní. Potom jsme se zahřáli čajem, který pro nás v Chotěšově připravili. V 17:00 hodin začal koncert před plným kostelem. Zpívali jsme české lidové koledy a naše vystoupení jsme zakončili písní Mám jen jedno přání. Protože se publiku naše vystoupení líbilo, přidali jsme ještě naší oblíbenou píseň Zafúkané. Na konec celého našeho vystoupení jsme si společně zazpívali známe koledy. Chotěšovští nás odměnili bouřlivým potleskem a shodli se na tom, že by rádi náš sbor slyšeli zase v příštím roce. Tak za rok podruhé v Chotěšově. Už se moc těšíme.             Mgr. Jana Harazímová
 

Exkurze do Buggyra Techonoly Center

Ve středu 6. 12. vyjeli kluci z deváté třídy na exkurzi do Buggyra Technology Center Roudnice nad Labem - technického zázemí pro první český truckracingový tým.  Buggyra tým získal devět evropských titulů a nyní se zúčastní rallye Paříž - Dakar. Prohlídka byla výborná - už při vstupu nás ohromilo množství pohárů, které tento tým získal. Viděli jsme dílnu, kde se kompletují dakarské speciály, dílnu určenou pouze pro motory, karosářskou dílnu a testovací místnost pro motory. Dozvěděli jsme se, že i ruský tým Kamaz používá motory Buggyra. Jako třešničku na dortu jsme měli možnost si promluvit s Davidem Vršeckým - jezdcem a šéfkonstruktérem týmu, dvojnásobným mistrem Evropy v tahačích. Odnesli jsme si dojmy i autogram!

Byl jsem nadšen tím interiérem a spoustou pohárů a hlavně kamionem s obrovským výkonem a 800litrovou nádží. Bohouš
Viděl jsem dakarský speciál a dozvěděl jsem se, že jednomu závodníkovi už potřetí bouchla guma 10 km před cílem - i tak ale dojel na medailové pozici. Akci jsem si užil a dost jsem se dozvěděl. Láďa
Exkurze mě velmi zaujala, jelikož mě zajímají motory a stavba aut. Nejvíce se mi líbila motodílna. Jsem rád, že jsem mohl jet. Jáchym
                                                                                                   Mgr. Hana Kolářová

Mikuláš, čerti a andělé ve škole

V pondělí 4. prosince vládla hlavně mezi dětmi na 1. stupni téměř hmatatelná nervozita. Všichni tušili, že by se tento den mohly v naší škole objevit nebeské (a taky peklné) bytosti - a tušili správně. Po velké přestávce navštívili každou třídu Mikuláš, 7 čertů a 2 andělé. Zlobily čerti postrašili a pokreslili uhlem, ale když děti zazpívaly písničky nebo přednesly básničky, srdce pekelníků změkla a nakonec do pekla nikoho neodnesli. Mikuláš dobře věděl, kdo má jaký hříšek na duši, a když náhodou nevěděl, nahlédl do knihy hříchů. Ti, kteří přece jen trošku plakali, našli útěchu u andělů, kteří svou krásou a laskavými slovy ukonejšili i ty největší strašpytly. Všichni pak ještě dostali něco na zub a s Mikulášem a jeho doprovodem se rozloučili slibem, že se aspoň malinko polepší. Všem bytostem za návštěvu děkujeme, byli jste skvělí!   
                                                                                          Mgr. Hana Kolářová

První kolo školní florbalové ligy

Dne 30. 11. se na naší škole konal již třetí ročník školní florbalové ligy. Na parketách se utkaly týmy: Black Panthers, Gucci gang, Draci a Bufu. Řekl bych, že turnaj probíhal už od začátku vcelku vyrovnaně. Nejvíce agrese a dobrých střel měl však tým Bufu. Vyhrál 1. kolo s celkovým ziskem 7 bodů, druzí byli Gucci se 4 body, třetí Draci se 3 body a na čtvrtém místě skončili Black Panthers se 2 body.    David Kiršner

Postřehy hráčů:
Celý turnaj se mi líbil, ale mrzí mne podcenění třetího zápasu. Kuba
Součástí bylo i vyhlášení nejlepších střelců, z našeho týmu to byl Lukáš Prokop. Byla to moje první účast ve školní florbalové lize, užila jsem si to.  Zuzka
Všichni hráli na maximum a nestal se žádný velký úraz. První kolo jsem si užil a už se těším na další. Jáchym

Adventní dílna

Ve čtvrtek 30. 11.  jsme se těšili na adventní dílnu pro veřejnost, která se na naší škole pomalu stávala tradicí. Jako každý rok jsme připravili materiál na výrobu adventních věnců, svícnů a dekorací z chvojí. Na výběr byly i ozdoby z různých materiálů a v mnoha barevných variacích. Provoněli jsme IX. třídu vánoční směsí aromaolejů a vyhlíželi tvořeníchtivé návštěvníky. A teď to překvapení - celkem jsme se sešly 4 ženy ve věku 7 - 45 let. Myslíte, že jsme akci vzdaly? Logiku by to asi mělo . . . Strávily jsme společně fajn odpoledne a vytvořily překrásné adventní věnce. Jestli nevěříte, můžete se přesvědčit - jeden z nich teď zdobí V. třídu. Přesto je nám líto, že o dílnu zájem nebyl. Že by za to mohlo vstupné, které letos poprvé nebylo dobrovolné?  Škoda . . .                                                                                     Mgr. Hana Kolářová

Rozsvěcení vánočního stromu

Uplynul rok a náš sbor měl opět spoustu práce. Připravoval se na tradiční vystoupení  u příležitosti rozsvěcení vánočního stromu v pátek 23. 11. 2017. Sešli jsme se u školy, abychom vzali hudební nástroje. Pan Michal Vaněk nám odvezl klavír autem, tak jsme se tentokrát mohli v klidu přesunout ke stromečku.
Nejdříve zazněla vánoční znělka v podání žesťového kvinteta Mgr. Šourka, pak se řeči ujal pan starosta Ing. Václav Bešta. A potom jsme přišli na řadu my. Zazpívali jsme známé i méně známé písně – Prosinec, Nad horama vyšla hvězda, spirituál Bim bam, Osadní koleda, Kouzelná noc, Zafúkané a na závěr Světové vánoce. Potom jsme ještě přidali několik koled, aby si s námi všichni zúčastnění mohli zazpívat. Ještě jsme pozvali naše spoluobčany na tradiční koncert do kostela 18. 12. 2017 od 17:00 hodin. Těšíme se, že si zase za rok u stromečku zazpíváme.        Mgr. Jana Harazímová
 

Florbal Cup - okrskové kolo

Na florbalový turnaj se všichni těšili již dlouho dopředu a neustále se mě ptali, kdy už pojedeme. V úterý 21. 11. 2017 jsme konečně vyrazili do Roudnice. Turnaje se účastnilo 8 týmů, takže konkurence byla veliká. Přišlo rozlosování do skupin. Náš los nebyl úplně šťastný. Ve skupině jsme měli Straškov, 1. ZŠ Roudnice a druhou ZŠ Roudnice. První zápas byl proti Straškovu. Každý zápas se hraje dobře, když vstřelíte první branku, a to s nám podařilo celkem rychle. Hned se hrálo lépe. Brzy následoval další gól a zápas skončil výhrou 2:0. Druhý zápas byl proti 1. ZŠ Roudnice a troufám si říci, že nám patřil, protože za 10 minut hrací doby jsme vyhráli 6:0. Ve třetím zápase jsme se střetli s 2. ZŠ Roudnice a věděli jsme, že když ho vyhrajeme nebo jen remízujeme, tak nám to stačí k postupu do finále z prvního místa ve skupině. Stalo se. Vítězství 2:0. Ve finále jsme se utkali se základní školou ze Mšených Lázní a rád bych podotkl, že to je jediný zápas, kde jsme dostali gól my. Všichni toto utkání samozřejmě dost prožívali a po vstřelení důležité branky asi 6 vteřin před koncem jsme vyhráli 2:1 a postoupili z prvního místa do okresního kola, které budeme hrát 7. 12. 2017, takže držte palce.                                                                                       Bc. Jaroslav Lepšík

Bovýsek ve škole

Bovýsek ve škole

V úterý 21. 11. 2017 navštívil naši školu vitamínek Bovýsek, který do naší školy každých 14 dní posílá ovoce nebo zeleninu. S dětmi z I. , II., a III. třídy si povídal o významu ovoce a zeleniny. Děti plnily jednoduché úkoly a za svou snahu byly odměněny pexesem s obrázky ovoce a zeleniny. Paní učitelky dostaly bloček.
Děkujeme za zpestření přestávky. Slibujeme, že budeme ovoce a zeleninu jíst častěji.

                                                                Mgr. Renata Hlaváčková


Jak jsme spali ve škole

V pátek 10. 11. 2017 bylo kolem 18. hodiny u školy nebývale živo. To jsme se scházeli my, druháci. Rozhodli jsme se, že přespíme ve škole. Máme totiž školu tak rádi, že tam musíme i v pátek večer. Rozloučili jsme se s rodiči a školy byla naše!!! Nejprve proběhla super hostina: minipizzy, řízečky, sýroví šnečci, salámky, rohlíky, koláče, sušenky, brambůrky a spousta dalších dobrot. Závidíte, co? Po skvělé hostině jsme hráli tik - tak - bum a moc jsme se nasmáli, když několmu vybuchla bomba v ruce. Následovala stezka odvahy. Rozdělili jsme se do 4 skupin, chodili jsme po škole v úplné tmě jenom s baterkami a hledali jsme 13 lístků s písmenky. Ty jsme potom museli poskládat a vznikl vzkaz: JSTE STATEČNÍ! A to my teda jsme. Jako další zábavu jsme zvolili oblíbené pohádky - Krakonoše a Človíčka. Také jsme si prosadili Babovřesky III., ale nakonec jsme se na ně nedívali, protože jsme si začali masírovat záda, až vznikl had a každý masíroval každého. A je tu příprava na spaní. Ve 22:00 hodin byli všichni ve svém pelechu. Paní učitelka zhasla a hrála nám na klavír ukolébavky. A pak jsme usnuli, ani nevíme jak. Probudila nás až ráno paní učitelka - bylo 7:00 hodin. Uklidili jsme si spacáky a další věci, pochutnali jsme si na dobré snídani a hned bylo 8:30 hodin a vyzvedli si nás rodiče. Děkujeme maminkám za výborné pohoštění a paní asistentce Jitce za šíření dobré nálady. Doufáme, že si spaní ve škole zase někdy zopakujeme.                                    Mgr. Jana Harazímová

Slavnost Slabikáře

V pondělí 20. listopadu jsme měli v 1. třídě pěkný den - Slavnost Slabikáře. Skončili jsme ve čtení se Živou abecedou, a tak jsme si rozdali Slabikáře. Cesta za Slabikářem nebyla vůbec jednoduchá. Museli jsme nejprve zachránit princeznu, která pochází ze Čtenářského království. Byla uvězněna v nejvyšší věži a my jsme museli získat všech 5 klíčů od jejích komnat. Skoro všem se to podařilo, sama princezna nám poděkovala a předala nám i odměnu – nový Slabikář pro malé čtenáře s pracovním sešitem. A aby nám to čtení šlo tak pěkně jako doposud, složili jsme čtenářský slib. Den jsme si opravdu moc užili.
Mgr. Renáta Hlaváčková


Vystoupení sboru pro izraelského velvyslance

V neděli 5. 11. 2017 proběhlo první vystoupení Brozanského školního sboru, a to hned u příležitosti setkání s velvyslancem Izraele panem Danielem Meronem.
Na úvod zazněla v podání našeho sboru státní hymna Izraele s názvem Ha – tikva (Naděje). Následovala ukázka izraelského tance v provedení tanečního souboru z Litoměřic.
Pan velvyslanec se nám představil, krátce pohovořil o historii Izraele, pověděl nám něco o spolupráci ČR a Izraele a o spojenectví obou zemí.
Potom opět pokračovalo naše vystoupení. Zazněly skladby Tumba – dvojhlasý kánon, žalm Ose šalom, píseň Halelu a veselá píseň Čiri biri bom. Po vystoupení některé členky sboru odjely domů, některé zůstaly a poslouchaly odpovědi pana velvyslance na zvídavé otázky publika. Návštěvu pana Daniela Merona zakončil opět tanec. Kdo chtěl, mohl se tanec naučit.
Musím pochválit celý sbor za vzornou reprezentaci naší školy. Navíc pro většinu zpěváků bylo toto vystoupení úplně první.
Děkuji také všem rodičům za podporu svých dětí a dopravu do Litoměřic a zpět.

 

Mgr. Jana Harazímová, sbormistryně


Projektový den Halloween v I. třídě

Dne 25. 10. 2017 proběhl v první třídě projektový den Halloween. Děti přišly v krásných halloweenských kostýmech. Při našem projektovém „hraní“ jsme si povídali o podzimu, dozvěděli jsme se, jaký je rozdíl mezi naším svátkem Dušiček a Halloweenem. Pomáhali jsme si při zdolávání zajímavých úkolů a soutěží. Ochutnávali jsme dobroty, které nám připravily naše maminky. Na závěr nás čekalo vyhodnocení a sladká odměna.   Mgr. Renáta Hlaváčková


3 závody - 14 medailí

Začalo to běžeckými závody v Úštěku 15. 9. 2017 s názvem Běh po Úštěckých schodech. Již potřetí jsme se vydali na tyto závody a i tentokrát úspěšně. Začíná to výběrem nejlepších běžců z naší školy. Vzali jsme žáky z každého ročníku. Do Úštěka jsme jeli v počtu 19 závodníků plus dva dospělí. Sportovců, kteří se vydali na trať, bylo cca 330. Konkurence tedy obrovská. Před každým závodem byly uděleny instrukce od trenérů a pak už se každý musel soustředit právě na svůj rozběh. Musím říci, že nám rozhodně nikdo neudělal ostudu. Ti, co se neumístili přímo na bedně, většinou brali čtvrtá či pátá místa. Vždy skončili nejhůře v první desítce, a to třeba ze třiceti či čtyřiceti startujících. Rozhodně na trati nechali vše.  A teď k medailistům. Celkem jsme získali 7 medailí. O bronz se postarali Stefano Nebuloni, Lucka Vaníčková a Lukáš Prokop. Druhou pozici obsadili sourozenci Kafkovi, Nikola s Filipem. Zlato vybojovali David Kiršner a jeden z trenérů, který se na poslední chvíli k běhu také nechal přesvědčit, Ondřej Míka.
Protože vím, že naše žáky běhat baví, tak jsem některým řekl, že v Úštěku 7. 10. proběhnou další závody a jestli budou chtít, tak ať přesvědčí rodiče a do Úštěka s nimi přijedou. Přijeli běhat všichni tři Kiršnerovi, Tomáš Volák a Nikča Šírková. Tyto závody jsou mnohem náročnější, protože se běhají v sobotu. Tím pádem se moc neúčastní žáci škol, ale atletické kluby, kde děti trénují již dlouho a třeba i několikrát týdně. Běžců bylo cca 250. I zde se ale podařilo získat bronzovou medaili Tomášovi Volákovi, který byl ve své kategorii nejmladší a zároveň i nejmenší. I tak ale všichni podali skvělý výkon.
19. 10. jsme se vydali s naším běžeckým týmem do Litoměřic běhat na Mostnou horu (do kopce). Závodníků bylo kolem 230. Celkem jsme startovali ve čtyřech kategoriích a musíme se pochválit, v každé jsme brali medaile. V kategorii na 300 metrů získal stříbro Štěpán Padrta, 400 metrů bronz Stefano Nebuloni, na 500 metrech se o stříbro postarala Lucka Vaníčková a o zlato Lukáš Prokop a na trase 1 km získal bronz Matěj Jenč a zlato Michal Ferenc, takže dalších 6 medailí. Ani nevím, kolik jsme měli čtvrtých či pátých míst, ale  dá se říci, že to byli ti ostatní, co nezískali medaile.
Jestli jste počítali se mnou, tak běžci z naší školy soupeřili přibližně s 800 závodníky a celkem získali 14 medailí. Prostě skvělá reprezentace naší školy a za to všem moc děkujeme.
 
Bc. Jaroslav Lepšík

Noc s knihou

Pod tímto názvem se skrývala noc plná zážitků. Připadla na pátek třináctého, kdy jsme se domluvili se VI. třídou, že přespíme ve škole. Všichni si museli přinést rozečtenou knihu a deník, kam si píší záznamy o četbě. To vypadalo, že děti budou muset i večer pracovat. Sice se této činnosti věnovali asi 30 minut, ale i přesto se úkolu zhostili nadšeně a užili si spoustu další zábavy.
Když jsme se v 18:00 hodin sešli, sestavili jsme lavice a židli do kruhu, abychom na sebe dobře viděli a mohli si noc pořádně užít. Chvíli jsme představovali své knihy. Nejvíce se sešlo „Poseroutků“ -, tj. asi šest dílů. Pak jsme vymýšleli, jak se knihou zabavit, když ji zrovna nečteme ani neprohlížíme a zároveň ji nechceme zničit. Nápadů byla spousta a některé z nich jsme vyzkoušeli. Bavili jsme se náramně. Po sedmé hodině jsme museli doplnit energii, a tak jsme se občerstvili. Dokonce jsme baštili i pizzu! A s plným žaludkem hurá na stezku odvahy. Hledali jsme obálky s vtipy a zaznamenávali písmena, abychom pak mohli rozluštit, co se bude dít. Chodili jsme ve dvojicích. No, uznejte, kdo by šel do sklepa sám? Pak jsme vyluštili tajenku. Ta nás odvedla na počítače, kde jsme hledali informace o březnu – měsíci knihy a Noci s Andersenem. Další aktivitou bylo zhlédnutí filmu o dívce, která natolik milovala knihy, až je kradla. To nás však úplně všechny nebavilo, a tak šla asi polovina v jedenáct spát. Před dvanáctou jsme byli v pelíškách všichni, ale ne každý dokázal usnout. Někdo si chtěl povídat, fotit se a dělat další malé vylomeninky, takže rušil ostatní. I napomínání paní učitelky bylo marné. Kluci usnuli dříve, jen děvčata se dokázala do třetí hodiny ranní bavit.
A bylo tu ráno. Někteří „ sloni“, (chodili po chodbě velmi hlučně a bavili se) vzbudili ostatní. To bylo po páté hodině! Paní učitelka to vzdala a poslala ranní ptáčata do jiné třídy, kde se začalo pomalu snídat. Do osmi jsme byli po jídle už všichni. Uklidili jsme třídy a dokoukali film. Pak došlo na vyhodnocení soutěže. Nejen ti nejlepší si odnesli odměnu. Před desátou hodinou už ve škole z nočního spaní nezbyla ani noha.
Děkujeme rodičům Ondřeje Mandy za krabici plnou sladkých banánů a mamince Michaely Kopecké za výtečný moučník. Moc jsme si pochutnali.
Mgr. Eva Švihnosová, učitelka


Přírodovědný klokan

Dne 11. 10. 2017 se vybraní žáci naší školy zúčastnili celorepublikové soutěže Přírodovědný klokan. Soutěž je pořádána Přírodovědeckou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci a figuruje na seznamu soutěží vyhlašovaných Ministerstvem školství a tělovýchovy ČR v kategorii B. Je zařazena do programu Excelence.

Kategorie Kadet je určena pro žáky VIII. a IX. tříd ZŠ a pro studenty tercie a kvarty víceletých gymnázií.

Cílem soutěže je vzbudit zájem žáků o přírodovědné a technické obory. Celkem 24 otázek zasahuje nejen do biologie, ale i do fyziky, zeměpisu, chemie a matematiky.

Naši školu reprezentovalo celkem 16 žáků, polovina z nich z osmé a druhá polovina z deváté třídy.

Nejúspěšnějším řešitelem úloh se s poměrně velkým bodovým náskokem stal Jáchym Kolář, na druhém místě se umístil Lukáš Gaper a 3. místo se stejným bodovým ziskem obsadili Zuzana Stará a Petr Svoboda (všichni z IX. třídy).

Velmi dobře si ale v soutěži vedli i žáci VIII. třídy, nejúspěšnější z nich byli Tomáš Klíma a Michal Suroviak.

Výsledky školního kola byly zaslány do centra v Olomouci, kde proběhne celkové vyhodnocení a zpracování statistik za celou Českou republiku. Celorepublikově úspěšní řešitelé pak budou odměněni věcnou cenou.

Všem řešitelům děkujeme za účast. Velmi si ceníme snahy a odhodlání, se kterými jste reprezentovali brozanskou školu. Ing. Pavlína Zachová


TECHDAYS

V pátek 6. 10. vyrazili žáci IX. třídy v doprovodu třídní učitelky na výstaviště Zahrada Čech v Litoměřicích, kde probíhala akce s názvem TECHDAYS - prezentace středních škol a odborných učilišť s technickým zaměřením. Hned u vchodu se nás ujali průvodci z řad studentů, kteří nás informovali o průběhu celého dopoledne. Program probíhal ve třech pavilonech výstaviště. Exkurzi jsme zahájili prezentací na téma využití technických oborů v praxi, uplatnění absolventů a požadavky zaměstnavatelů při výběru zaměstnanců. V dalším pavilonu již na nás čekali zástupci středních škol a učilišť technických oborů a některé z firem, které absolventy těchto škol zaměstnávají. Dozvěděli jsme se, jaké obory lze na jednotlivých školách studovat, které mají zelenou a jakou pak mají absolventi šanci uspět na trhu práce. Některé z aktivit si žáci s velkou chutí vyzkoušeli - největšímu zájmu se těšil trenažér na výuku řízení motorových vozidel, ale mohli jsme také řídit dron či prohlédnout si kotel na tuhá paliva v chodu - jen místo uhlí se do něj sypala kukuřice a jako vedlejší produkt vycházel popkorn, který jsme všichni rádi ochutnali. V posledním pavilonu jsme se dozvěděli o možnostech trávení volného času v Litoměřicích, nabídce kroužků technického zaměření, podívali jsme se na 3D tiskárnu a strávili pár příjemných chvil se stavebnicí Merkur. Protože se deváťáci právě rozhodují, jaký obor či profesi zvolit, byla tato akce výborným pomocníkem při volbě budoucího povolání.

Mgr. Hana Kolářová

Návštěva Muzea civilní obrany v Ústí nad Labem

Ve dnech 21. a 22. září zavítali žáci naší školy do Ústí nad Labem, kde se během vzdělávacího programu seznámili s několika oblastmi civilní ochrany. Muzeum, které se nachází v Žižkově ulici, nabízí kromě samotné návštěvy expozice také organizaci branných dnů pro školní nebo zájmové skupiny a také dětský zážitkový park s lanovou dráhou a lezeckou stěnou.
Dopolední program probíhal na 6 stanovištích. Od lektorů děti slyšely zajímavé informace a některé věci si mohly také samy vyzkoušet. Na stanovišti zdravovědy prováděly například resuscitaci a seznámily se s postupem při ošetřování různých zranění. Dále se dozvěděly o tom, jak probíhá evakuace obyvatelstva a co má obsahovat evakuační zavazadlo. Došlo také na chemickou ochranu, bezpečné nakládání s chemikáliemi a použití plynové masky.
Žáci si také vyzkoušeli střelbu na terč airsoftovou zbraní a dozvěděli se něco o historii i současnosti Armády ČR. Součástí programu byla i prohlídka bývalého protileteckého krytu z roku 1942, který se nachází ve skále pod Větruší a skrývá 500 m zpřístupněných štol. I když exkurze s tématikou civilní obrany nepatří prvoplánově mezi zábavné akce, žáci sami hodnotili exkurzi jako zajímavou a informace zde získané jako přínosné.
Mgr. Radka Krunclová

HOME ZŠ a MŠ Brozany nad Ohří
Hom ZŠ a MŠ Brozany nad Ohří
Základní škola

Created by © 2015 -2024 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign